• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Na Dôveru a VšZP si posvietili audítori a upozorňujú na riziká, v prípade Unionu hovoria o možnom rozvrate

Na Dôveru a VšZP si posvietili audítori a upozorňujú na riziká, v prípade Unionu hovoria o možnom rozvrate

Štátna poisťovňa sa tak ako po minulé roky, keď sa ocitla v strate, spolieha na pomoc jediného akcionára – ministerstva zdravotníctva.

Audítori upozornili na niektoré skutočnosti v účtovných závierkach Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a poisťovne Dôvera, ktoré môžu v budúcnosti zmeniť pohľad na ich hospodársku situáciu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Monika Hudecová.

Poisťovne trpia zvýšenými výdavkami

Samotná VšZP v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky, uviedla, že v dôsledku straty za minulý rok vo výške 154 miliónov eur jej vlastné imanie ku koncu decembra dosiahlo 41 miliónov eur, a to je iba 1 percento z odhadovaných výnosov za rok 2023. Podľa štátnej poisťovne to „znamená, že schopnosť absorbovať významné neistoty je kriticky nízka“. Na tento rok podľa odhadu poisťovne finančné riziká v podobe zvýšených výdavkov a znížených príjmov predstavujú celkovo 230 miliónov eur.

„VšZP trvalo vynakladá zdroje na ústavnú zdravotnú starostlivosť v objeme, ktorý presahuje jej podiel na liečených pacientoch – tzv. case-mix,” ozrejmil úrad. V roku 2022 uvedená nerovnováha podľa poisťovne predstavovala približne 90 miliónov eur. VšZP v súvislosti s rizikami deklaruje „podniknúť kroky na zmiernenie negatívnych účinkov, ako napríklad dodatočné úsporné opatrenia v prípade, že potrebná pomoc zo strany akcionára nebude dostatočná“.

Štátne poisťovne sa spoliehajú na ministerstvo zdravotníctva

Štátna poisťovňa sa tak ako po minulé roky, keď sa ocitla v strate, spolieha na pomoc jediného akcionára – ministerstva zdravotníctva. „Úrad v súvislosti s hospodárskymi ťažkosťami VšZP už upozornil, že ak sa neozdraví, je pripravený využiť krajnú možnosť a zaradiť VšZP pod nútenú správu,” informoval úrad.

Dôvera ku koncu účtovného obdobia vykázala znehodnotenie jej dlhodobého nehmotného majetku – poistného kmeňa – v celkovej výške 168,8 milióna eur. Na odhady a predpoklady, ktoré manažment poisťovne Dôvera zohľadnil pri výpočte znehodnotenia „môžu mať významný vplyv prípadné budúce zmeny v legislatíve, ktoré nie sú predikovateľné a nie sú pod kontrolou spoločnosti“.

V hre je aj pokuta

Audítor zároveň upozornil na skutočnosť, že Úrad pre vybrané hospodárske subjekty ako správca dane minulý rok udelil poisťovni Dôvera pokutu vo výške 3 milióny eur, keďže podľa jeho názoru poisťovňa nemala účtovať o poistnom kmeni ako o dlhodobom nehmotnom majetku. Audítor taktiež upozorňuje na skutočnosť, že výsledok a dôsledky tejto žaloby, „ktoré môžu mať významný dopad na účtovnú závierku spoločnosti, závisia od budúcich rozhodnutí príslušných orgánov súdnej moci“.

Zdravotná poisťovňa Union neuložila účtovnú závierku po jej overení audítorom do verejnej časti registra účtovných závierok v predpísanej lehote. Poisťovňa taktiež v tejto lehote neuložila výročnú správu.

„O tejto závažnej skutočnosti bude úrad informovať nielen holandského akcionára spoločnosti, ale aj finančnú správu, Ministerstvo financií SR, ako aj audítorov spoločnosti, keďže to vyvoláva otázky ohľadne možného rozvratu interných kontrol tejto poisťovne,” uzavrel úrad.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie