• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, v minulosti zrejme obojživelník obýval dažďový prales

Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, v minulosti zrejme obojživelník obýval dažďový prales

Je to ďalší dôkaz, že Biely kontinent bol kedysi oveľa teplejší.

25.4.2020 (Webnoviny.sk) - Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, ktorá je ďalším dôkazom, že Biely kontinent bol kedysi oveľa teplejší.

Fosíliu drobného obojživelníka, ktorý žil pred 40 miliónmi rokov, našli na Seymourovom ostrove, ktorý leží v časti Antarktídy najbližšej Južnej Amerike. Informuje o tom televízia CNN.

Žaba zrejme žila v dažďovom pralese

Žaba bola malá, merala zhruba štyri až päť centimetrov, uvádzajú vedci v štúdii, ktorá vyšla v odbornom periodiku Scientific Reports. Výzorovo sa podobala na päť žijúcich druhov žiab z rodu Calyptocephalella žijúcich v Patagónii.

Podľa paleontológa Thomasa Mörsa zo Švédskeho prírodovedného múzea, ktorý je jedným z autorov štúdie, žaba zrejme žila v miernom a vlhkom dažďovom pralese veľmi podobnom tým v čilských Andách, kde sa teploty počas jednotlivých období príliš nemenia.


Malý tvor podľa neho mohol skákať po listoch už vyhynutého druhu lekna, o ktorom zverejnili štúdiu pred tromi rokmi, a počas dlhých, temných zím hibernoval v blate.

Na ostrove našli aj pijavice a cicavce

Mörs uviedol, že na Seymourovom ostrove našli tiež skamenené kukly pijavíc a zopár cicavcov.



"Tipujem, že to bolo bohaté a rôznorodé miesto. Našli sme len percento z toho, čo tam žilo," vyjadril sa o Antarktíde vedec s tým, že "lekná boli prvým náznakom toho, že tam bolo sladkovodné prostredie a nie vždy bolo zamrznuté".

Klimatické zmeny sa odohrali veľmi rýchlo

Výsledky štúdie naznačujú, že lesy v Južnej Amerike by mohli byť "modernou obdobou" antarktickej klímy pred zaľadnením a v súčasnosti by mohli byť domovom ďalších druhov, ktoré pôvodne žili na Antarktickom polostrove.


Skorší výskum poukazuje na to, že ľadovcový štít sa v Antarktíde vytvoril pred posledným rozdelením superkontinentu Gondwana. Podľa Mörsa sa mohli dané klimatické zmeny odohrať veľmi rýchlo, čo živú prírodu prinútilo k intenzívnemu ústupu.


"Táto fauna žila šesť miliónov rokov predtým, ako sa kontinent oddelil a potom zamrzol. V tom čase sa už pravdepodobne zaľadňoval," dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie