• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Muž si mal vykopať hrob polievkovou lyžicou, bývalý mestský policajt dostal domáce väzenie

Muž si mal vykopať hrob polievkovou lyžicou, bývalý mestský policajt dostal domáce väzenie

Odvolací súd nevyhovel prokurátorovi, ktorý žiadal pre bývalého mestského policajta nepodmienečný trest.

2.12.2019 (Webnoviny.sk) - Trest domáceho väzenia na tri roky za vydieranie uložil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 33-ročného bývalého mestského policajta Viliama B. z tohoto mesta. Súd zároveň stanovil, že podmienky na dodržiavanie trestu sa budú monitorovať elektronickým náramkom. Expolicajt opakovane požadoval od 24-ročného muža peniaze za to, že ho na objednávku muža s prezývkou Ičo nezbije a nedoláme.

Žiadal nielen peniaze

Vydierať muža z okresu Poltár, prechodne bývajúceho v Banskej Bystrici, začal Viliam v septembri minulého roku. Pokračoval aj v januári a februári tohoto roku. Okrem peňazí od neho požadoval, aby sa i s manželkou odsťahoval na pár mesiacov z Banskej Bystrice.

Vyhrážal sa a peniaze žiadal od Karola osobne, ale aj pomocou SMS-iek a internetu. V marci tohoto roku si s obeťou dohodol stretnutie a muža odviezol za obec Hrochoť smerom na Kyslinky, že sa porozprávajú. Pri sklade dreva ho potom „presvedčil“, aby si kopal hrob polievkovou lyžicou.

Muž sa z obáv o život asi za 40 minút prehrabal pod zamrznutý sneh. Viliam mu potom kázal kľaknúť si, dať ruky za hlavu a priložil mu na zátylok nezistený predmet. Pritom Karola fotografoval, ale neurobil mu nič a odviezol ho späť. Ešte predtým mu povedal, že bolo by horšie, ak by prišli „chlapci z Bratislavy“, lebo s prestreleným kolenom by sa mu kopalo ťažšie.

Prokurátor žiadal prísnejší trest

Na Okresnom súde v Banskej Bystrici Viliam urobil vyhlásenie, že je vinný podľa obžaloby. Súd to zohľadnil ako poľahčujúcu okolnosť a vzhľadom na dovtedajšiu bezúhonnosť mu uložil trest na tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov. Zároveň mu zakázal priblížiť sa k poškodenému na menej ako päť metrov a akokoľvek ho kontaktovať.

Proti rozsudku sa odvolal prokurátor a žiadal prísnejší nepodmienečný trest. Odvolací senát mu nevyhovel, ale Viliamovi uložil trest domáceho väzenia na tri roky. Viliam môže byt opustiť iba v čase od 9. do 15. hodiny. Vtedy si smie hľadať zamestnanie a vybaviť si svoje súkromné záležitosti.

Trest sa bude kontrolovať monitorovacím náramkom. Predseda senátu uviedol, že miesto väzenia uložili Viliamovi alternatívny trest, pretože sa priznal a doteraz nebol súdne trestaný. Odvolací senát krajského súdu zároveň rozhodol o prepustení Viliama z väzby, do ktorej sa dostal po poslednom ataku na Karola. Verdikt krajského súdu je právoplatný. Motív bývalého policajta nie je bližšie známy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie