• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Muskovo sociálne médium X hrozí žalobou výskumníkom, ktorí dokumentujú nenávistné prejavy

Muskovo sociálne médium X hrozí žalobou výskumníkom, ktorí dokumentujú nenávistné prejavy

Zakladateľ a šéf CCDH Imran Ahmed pre agentúru AP uviedol, že skupina dosiaľ nikdy nedostala podobnú reakciu od inej technologickej spoločnosti, napriek tomu, že sa dlho venuje vzťahu medzi sociálnymi médiami a nenávistnými prejavmi a extrémizmom.

Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter, po novom známa ako X, hrozí žalobou skupine nezávislých výskumníkov, ktorí dokumentujú nárast nenávistných prejavov na platforme odvtedy, čo ju v októbri kúpil miliardár Elon Musk.

Právnik zastupujúci sociálnu sieť X Alex Spiro listom ešte 20. júla pohrozil Centru pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) právnymi krokmi pre jeho výskum nenávistných prejavov a moderovania obsahu.

Absolutista za slobodu prejavu

Cieľom výskumných publikácií neziskovky je podľa neho „poškodiť podnikanie Twitteru tým, že odpudzujú inzerentov z platformy poburujúcimi tvrdeniami“.

Musk je samozvaným absolutistom za slobodu prejavu, ktorý na platforme, ktorú premenoval na X skôr počas júla, opäť privítal prívržencov bielej nadradenosti a popieračov volieb, pripomína agentúra AP.


Spomenuté centrum, ktoré má kancelárie v USA aj Spojenom kráľovstve, pravidelne publikuje správy o nenávistných prejavoch a škodlivom správaní na platformách sociálnych médií ako X, TikTok alebo Facebook.


Organizácia zverejnila niekoľko správ kritizujúcich Muskovo vedenie, v ktorých podrobne popisuje nárast nenávistných prejavov proti LGBTQ či dezinformácií o klíme odvtedy, čo sociálnu sieť kúpil.

Peniaze od konkurencie

Spiro v liste spochybnil odbornosť výskumníkov a obvinil CCDH z toho, že sa snažia poškodiť reputáciu X. Bez dôkazov dokonca naznačuje, že centrum získalo peniaze od niektorých konkurentov sociálnej siete.

Centrum pritom bolo vo svojich doterajších správach kritické aj voči TikToku, Facebooku, Instagramu a ďalším veľkým platformám.

Zakladateľ a šéf CCDH Imran Ahmed pre agentúru AP uviedol, že skupina dosiaľ nikdy nedostala podobnú reakciu od inej technologickej spoločnosti, napriek tomu, že sa dlho venuje vzťahu medzi sociálnymi médiami a nenávistnými prejavmi a extrémizmom.


Subjekty čeliace kritike podľa neho zvyčajne zareagovali obranou ich práce a sľubom, že budú akékoľvek identifikované problémy riešiť.

Musk vyhlásil otvorenú vojnu

Reakcia X môže mať podľa Ahmeda odstrašujúci účinok a môže odradiť ďalších výskumníkov študovať platformu. Obavy mu podľa jeho slov spôsobuje aj to, ako budú na stratégiu reagovať ďalšie sektory.


„Toto je bezprecedentná eskalácia sociálneho média voči nezávislým výskumníkom. Musk teraz vyhlásil otvorenú vojnu. Ak sa Muskovi podarí nás umlčať, tak ďalší výskumníci budú na rade,“ povedal Ahmed pre AP.


Spiro ani X bezprostredne nereagovali na otázky AP.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie