• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Mrva sa nestane hlavným kontrolórom mesta Bratislava, v druhom kole ho porazil Miškanin

Mrva sa nestane hlavným kontrolórom mesta Bratislava, v druhom kole ho porazil Miškanin

Prioritami nového kontrolóra je väčšia kontrola mestských podnikov a užšia spolupráca s magistrátom.

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva vo štvrtok vo verejnej voľbe zvolili Mariána Miškanina za nového mestského kontrolóra.

Miškanin nahradí Petra Šinályho, ktorý na tomto poste pôsobil od roku 2009 a predčasne sa rozhodol vzdať funkcie. Nový kontrolór nastúpi do úradu 1. mája.

Dvanásť kandidátov

Na pozíciu hlavného mestského kontrolóra sa prihlásilo celkovo 12 kandidátov, ktorých volili poslanci v dvoch kolách. V prvom kole získal najviac hlasov, 20, riaditeľ Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty Marián Miškanin a druhý v poradí, bývalý starosta mestskej časti Vajnory Ján Mrva, dostal šesť hlasov. V druhom kole zahlasovalo za Mariána Miškanina 24 poslancov a Ján Mrva získal deväť hlasov.

Počas trojminútovej verejnej prezentácie, ktorú absolvoval každý uchádzač, Marián Miškanin uviedol, že ako kontrolór by chcel viac kontrolovať mestské podniky, užšie spolupracovať s magistrátom a nastaviť lepšie procesy pri tvorbe nových projektov.

„Moja vízia po zvolení za hlavného kontrolóra je jasná, Ide predovšetkým o kontrolu metských podnikov a zlepšenie jednotlivých procedúr, aby práca kontrolóra bola efektívnejšia,“ povedal po zvolení.

Prekážkou bolo politické pozadie

Niektorým poslancom a starostom však prekáža politické pozadie nového kontrolóra. „Nemohla som voliť pána Miškanina za hlavného kontrolóra. Myslím si, že nominant politickej strany Smer-SD nepatrí do tak významnej pozície v Bratislave. Bratislavčania opakovane vo voľbách ukazujú, že strany s červenou minulosťou alebo súčasnosťou si neželajú. Ak sa prezentuje ako nezávislý kandidát, nie je to pravda. Prekvapuje ma, že teraz zástupcovia Teamu Vallo, Spolu a Progresívneho Slovenska akceptujú vyslanca tejto strany vo veľmi dôležitej pozícií,“ uviedla starostka mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová.

„Je to vec každého poslanca, ako to vníma. Dôležité je, aby na poste hlavného kontrolóra bol človek vzdelaný. Poslanci moje skúsenosti a znalosti dnes ocenili a zvolili ma za hlavného kontrolóra. V súčasnosti nie som v žiadnej politickej strane,“ reagoval na kritiku Miškanin.

Uchádzači museli podať svoje prihlášku do podateľne magistrátu do 11. apríla. Prihlášky posúdila šesťčlenná komisia zriadená mestským zastupiteľstvom.

Medzi hlavné úlohy mestského kontrolóra patrí predovšetkým dohliadať na efektívne používanie mestského majetku a kontrolovať mestský úrad, rozpočtové a príspevkové organizácie. Zastupiteľstvo volí kontrolóra na šesť rokov.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie