• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Môže sledovanie televízie poškodiť oči? Lekárka hovorí o najčastejších príčinách straty zraku

Môže sledovanie televízie poškodiť oči? Lekárka hovorí o najčastejších príčinách straty zraku

V detstve rodičia často opakovali, že sedieť blízko televízora pokazí zrak. Ide však o mýtus, aj keď stále platí, že obrazovka by nemala byť jediným zdrojom svetla v miestnosti.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) združuje viac ako 4-tisíc členov po celom Slovensku, je to však len zlomok z desaťtisícov nevidiacich a slabozrakých ľudí s rôznym stupňom postihnutia.

Málokto pritom tuší, koľko existuje dôvodov, z ktorých sa títo ľudia stali nevidiacimi či slabozrakými.

Lekárka Monika Lischková z Očného oddelenia v Nemocnici Košice-Šaca vysvetľuje, ktoré úrazy sú pre zrak nebezpečné a ako vyzerá starostlivosť o nevidiaceho pacienta. To všetko v rámci Medzinárodného dňa nevidiacich, ktorý si každoročne pripomíname práve 13. novembra.

Najdôležitejší zmysel?

Už od detstva vieme, že zmyslových orgánov je päť, a to zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Ak sa každý z nás zamyslí, ktorý z týchto zmyslov je pre nás najdôležitejší, vieme si zrejme odpovedať jednoznačne.


„Medzinárodný deň nevidiacich by sa mal pripomínať z toho dôvodu, aby si ľudia uvedomili, nakoľko je zrak dôležitý, že je to jeden z najdôležitejších zmyslov, ak nie najdôležitejší. Zrak uprednostňujeme takmer pred všetkými ostatnými zmyslami,“ potvrdzuje doktorka Lischková.


Príčiny slepoty môžu byť rôznorodé, najčastejšie ide o chorobu vrodenú alebo z úrazu. Vrodenú slepotu môže spôsobiť aj infekcia v tehotenstve. V rámci úrazu je možné prísť o zrak v podstate kedykoľvek, ako Lischková uvádza, „závisí to najmä od intenzity, ako aj mechanizmu poranenia“.

Oči si treba chrániť

Drobné poranenia spojovky bez zasiahnutia ostatných častí oka stratu zraku nespôsobia. „Nebezpečné sú však perforačné poranenia bulbu, ktoré často vedú k trvalému a ťažkému postihnutiu, a práve preto by každý človek pri činnosti, kde je čo i len malé riziko zasiahnutia drobnou časticou práve spracovávaného predmetu, mal nosiť ochranné okuliare,“ varuje Lischková.


Škodiť svojmu zraku vieme však iným spôsobom, a to najmä nesprávnou životosprávou. Každá civilizačná choroba má aj svoje očné prejavy, napríklad cukrovka.


„Taktiež aj zvýšený krvný tlak a zvýšená hladina cholesterolu môže rovnako, ako kdekoľvek inde v teleupchať´ sietnicovú cievu a viesť tak k ťažkému poškodeniu zraku,“ dopĺňa doktorka. Z menej závažných príčin je aj nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu a svetlu, ktoré urýchľuje skalenie šošovky.

Sledovanie televízie nekazí zrak

V detstve rodičia často opakovali, že sedieť blízko televízora pokazí zrak. Ide však o mýtus, aj keď stále platí, že obrazovka by nemala byť jediným zdrojom svetla v miestnosti. Deti navyše dokážu zaostriť oveľa lepšie ako dospelí, preto u nich aj únava očí z pozerania televízie nastupuje neskôr.Ako inak sa ešte dá o zrak starať? „Napríklad vyhýbaním sa fajčeniu, ktoré je rizikovým faktorom pre vznik obávaného glaukómového ochorenia, ako aj degenerácií makuly,“ uvádza Lischková.


Dôležité je aj nosenie slnečných okuliarov, teda ochrany proti UV žiareniu. Mnoho očných diagnóz má však aj genetickú predispozíciu a ich vznik sa teda nedá ovplyvniť. Čo sa však dá ovplyvniť, to je to, ako sa k ľuďom s postihnutím zraku správame. „


V porovnaní s inými krajinami Európskej únie je zaradenie pacientov do bežného života ešte len v rozvoji, ale osobne si myslím, že za posledné obdobie prešla aj táto sféra výraznejšími pozitívnymi zmenami,“ uzavrela očiarka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie