• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Motoristi v Trnave za celodenné parkovanie zaplatia menej, mesto schválilo cenové stropy

Motoristi v Trnave za celodenné parkovanie zaplatia menej, mesto schválilo cenové stropy

Na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Trnave vystúpilo aj niekoľko zástupcov verejnosti, ktorí kritizovali systém plateného parkovania v meste.

Platené parkovanie v Trnave čakajú od polovice októbra ďalšie zmeny. Mestské zastupiteľstvo v Trnave v utorok schválilo denný strop v poplatkoch za parkovanie, aj benefity pre držiteľov rezidentských kariet.

Najviac platia v centre

V centre mesta zaplatia vodiči po novom najviac 12 eur za deň, na parkoviskách v blízkosti centra s označením D najviac osem eur, rovnaký strop bude platiť aj na sídliskách. Záchytné parkoviská s označením B a zóny s rodinnými domami budú mať cenový strop štyri eurá za deň.

V centre mesta je poplatok za hodinu parkovania v súčasnosti stanovený na dve eurá za hodinu, v týždni je tu parkovanie spoplatnené 14 hodín denne.


Po novom vodič nezaplatí za celodenné parkovanie 28 eur, ale zastropovanú sadzbu 12 eur. Napríklad v rezidentskej zóne R1 v blízkosti centra, ktorá je spoplatnená 24 hodín denne, zaplatí vodič najviac osem eur za deň.

Držitelia karty Rezident zóny budú môcť po novom jedenkrát za deň na 30 minút zaparkovať aj v ktorejkoľvek inej zóne s výnimkou centra mesta.

Dostupný cez webovú aplikáciu


Tento benefit však bude podľa viceprimátora Marcela Krajča v prvej fáze dostupný len cez webovú aplikáciu. Okrem toho pribudne možnosť kúpiť si kartu Abonent s predplateným kreditom, ktorá je výhodná napríklad pre podnikateľov s viacerými vozidlami.


Ďalšia nová parkovacia karta Ambulant je určená pre subjekty poskytujúce sociálne služby alebo zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť. Jej cena bude 15 eur za rok.


Na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Trnave vystúpilo aj niekoľko zástupcov verejnosti, ktorí kritizovali systém plateného parkovania v meste.

Obmedzenie parkovania


Zástupca veriacich Roman Štefkovič skonštatoval, že všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní účinne od začiatku septembra výrazne obmedzilo možnosti parkovania počas bohoslužieb a ďalších aktivít veriacich.


Viceprimátor Krajčo v súvislosti s plateným parkovaním skonštatoval, že parkovacia politika je vzhľadom na stupeň automobilizácie v Trnave nevyhnutnosťou.


Kým v roku 2000 podľa ním zverejnených dát pripadalo v Trnave na 1 000 obyvateľov 200 vozidiel, v roku 2008 to bolo 322 áut a v roku 2019 už 500 áut.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Šimečka: Urobíme všetko pre to, aby Robert Fico na Slovensku nevládol (video)

simecka urobime vsetko pre to aby robert fico na slovensku nevladol video

1.10.2023 (SITA.sk) - Pol milióna hlasov je najlepší volebný výsledok, aký kedy liberálna strana na Slovensku získala. Skonštatoval to líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v nedeľu na tlačovej konferencii. Ako uviedol, zhruba 18 percentný výsledok získali napriek výdatnej antikampani, šíreným hoaxom a deepfake nahrávkam.

Vytvorenie koalície

Poďakoval sa voličom a uviedol, že s mandátom druhej najsilnejšej strany v parlamente budú nakladať maximálne zodpovedne. Veľmi zlou správou pre Slovensko však podľa Šimečku je, že voľby vyhral Smer a ešte horšou by bolo, kedy zostavil vládu.

„Urobíme všetko pre to, aby sa to nestalo a aby na Slovensku Robert Fico nevládol. V zásade existujú realisticky dve možné koalície – jedna je vedená Smerom a tá druhá by pozostáva z Progresívneho Slovenska a ďalších strán a mala by dokonca viac mandátov,“ uviedol.

Zdôraznil, že rozhodujúce bude, ako k tomu pristúpi strana Hlas. „Je to, tak povediac, civilizačná voľba,“ zhodnotil Šimečka. Dodal, že v nedeľu sa začnú stretnutia s lídrami ďalších politických strán, s ktorými by PS potenciálne mohlo vytvoriť koalíciu.

Žiadne červené čiary

V priebehu volebnej noci s niektorými komunikoval telefonicky, alebo prostredníctvom sms. Naznačil, že niektoré kontroverznejšie kultúrno-etické otázky, ktoré majú v programe, nebudú ich podmienkou pre vstup do koalície.

„My sme si nedávali žiadne červené čiary a všetko bude súčasťou debát,“ povedal líder progresívcov. Zároveň priamo neodpovedal na otázku, či by sa vzdal premiérskeho kresla v prospech Petra Pellegriniho z Hlasu v prípade, že by to umožnilo vznik koalície s PS.


Počasie