• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Motoristi si môžu na chvíľu vydýchnuť, analytička nepredpokladá zatiaľ zvýšenie cien benzínu a nafty

Motoristi si môžu na chvíľu vydýchnuť, analytička nepredpokladá zatiaľ zvýšenie cien benzínu a nafty

Ceny ropy podľa analytičky zvyšuje dohoda EÚ na čiastočnom zákaze dovozu ruskej ropy, vývoj pandemickej situácie a dopytu v Číne a taktiež začiatok letnej motoristickej sezóny.

Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach v najbližších dňoch nemali významne meniť. Podľa situácie na ropnom trhu to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Vzhľadom na aktuálny čiastočný pokles cien na ropnom trhu očakávame, že v najbližšom týždni či dvoch by sa ceny pohonných látok mohli udržať stabilné,“ uviedla pre agentúru SITA.

Európa bude čeliť nižšej ponuke ropy

Z dlhodobejšieho hľadiska však analytička predpokladá, že ceny ropy sa budú naďalej držať na vysokých úrovniach a ceny na našich pumpách budú mať skôr tendenciu ďalej rásť. „Európsky trh bude zrejme čeliť nižšej ponuke ropy, keďže tú embargo ešte viac obmedzí. Nadchádzajúca letná motoristická sezóna, naopak, zvyšuje dopyt, čo bude tlačiť ceny ropy a benzínu nahor,“ podotkla Glasová.

Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, v 24. tohtoročnom týždni sa ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 0,05 % a dosiahli priemernú úroveň 1,913 eura za liter. Motorová nafta zdražela o 1,41 % na 1,864 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili, tento benzín sa tak predával v priemere za 2,108 eura za liter.

Obava zo zvyšovania úrokových sadzieb

Pre prijaté embargo na dovoz ruskej ropy sa rast cien na svetovom ropnom trhu zintenzívnil a ropa Brent sa dostala až nad 120-dolárovú hranicu. Na takýchto úrovniach sa držala aj minulý týždeň, ale v jeho závere začala postupne pomaly klesať. Rovnaký klesajúci trend sa udržal aj tento týždeň a Brent sa hýbe v rozmedzí 115 až 110 amerických dolárov za barel.

„Podpísali sa pod to plány amerického prezidenta Bidena, ktorý uvažuje o dočasnom zrušení dane z benzínu. Okrem toho sa trhy obávajú rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami, čo by mohlo stiahnuť globálnu ekonomiku do recesie a znížiť aj dopyt po palivách,“ dodala Glasová.

Vysoký dopyt a nižšia ponuka v lete


Ceny ropy podľa analytičky zvyšuje dohoda EÚ na čiastočnom zákaze dovozu ruskej ropy, vývoj pandemickej situácie a dopytu v Číne a taktiež začiatok letnej motoristickej sezóny.


„Dohoda únie na znížení dovozu z Ruska podporuje obavy, že na trhu bude počas letnej sezóny vysoký dopyt a nižšia ponuka ropy,“ konštatovala Glasová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie