Podľa ruského ministra obrany Šojgua kontrolu nad týmito zbraňami bude mať Moskva.
Moskva rozmiestnila jadrové zbrane naprieč Bieloruskom, podľa ISW si Rusko upevňuje kontrolu nad krajinou

26.5.2023 (SITA.sk) - Umiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území je súčasťou dlhodobej snahy Ruska upevniť svoju de facto vojenskú kontrolu nad krajinou, uviedla americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Nepravdedobnosť použitia
Naďalej je „mimoriadne nepravdepodobné", že ruský prezident Vladimir Putin použije jadrové hlavice umiestnené v Bielorusku proti Ukrajine alebo niekomu inému, konštatuje správa ISW. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu a jeho bieloruský partner Viktor Chrenin vo štvrtok podpísali dokumenty o umiestnení taktických jadrových zbraní na bieloruskom území. Podľa Šojgua kontrolu nad týmito zbraňami bude mať Moskva.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Jadrová hrozba
Washington na tento krok reagoval vyjadrením, že po dohode medzi Minskom a Moskvou nevidí dôvod na zmenu hodnotenia jadrovej hrozby.
„USA budú pokračovať v monitorovaní ... implikácií. Nevidíme nijaký dôvod na úpravu rozmiestnenia našich jadrových zbraní, čo sme už povedali skôr, ani nijaké náznaky, že Rusko sa pripravuje použiť jadrové zbrane umiestňované v Bielorusku," uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.