• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín

Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín

V priebehu uplynulého roka bolo odhalených sedem takýchto agentov, a to v Nórsku, Brazílii, Holandsku, Slovinsku a Grécku.

17.8.2023 (SITA.sk) - Moskva po invázii na Ukrajinu aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, keďže boli vypovedaní jej agenti, ktorých mala v Európe s diplomatickým krytím.

Špionážnu prácu môžu vykonávať neoficiálni agenti

Podľa odhadu Centra pre strategické a medzinárodné štúdie bolo v prvých troch mesiacoch vojny na Ukrajine vypovedaných viac ako 450 ruských diplomatov pôsobiacich na ruských ambasádach väčšinou v Európe. Konštatuje to britský portál The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskva preto podľa portálu začala aktivovať spiace bunky alebo preniesla viac aktívnej špionážnej práce na neoficiálnych agentov.

Môže pritom ísť aj o ruských agentov vystupujúcich ako občania tretích krajín, ktorí si roky starostlivo budovali svoje krytie.

Odhalení agenti

V priebehu uplynulého roka bolo odhalených aspoň sedem takýchto agentov, a to v Nórsku, Brazílii, Holandsku, Slovinsku a Grécku. Niektorým sa podarilo utiecť a predpokladá sa, že sú naspäť v Rusku. Ostatní sú stále zatknutí.

The Guardian pripomína prípady argentínskeho páru žijúceho v Slovinsku, mexicko-gréckeho fotografa, ktorý mal obchod s niťami v Aténach, a najnovšie troch Bulharov zatknutých vo Veľkej Británii.

Žijú zdanlivo nevinné životy

Mnohých ľudí žijúcich zdanlivo nevinné životy polícia a bezpečnostné sily vo svete v priebehu uplynulého roka obvinili z toho, že sú ruskými spravodajskými agentmi. Mnohých ďalších obvinili z poskytovania informácií Rusku.

Napríklad pracovníka bezpečnostnej služby britského veľvyslanectva v Berlíne, ktorého odsúdili na 13 rokov väzenia, a viac ako desiatku ľudí zatknutých v Poľsku a obvinených z vykonávania rôznych úloh pre ruskú spravodajskú službu, dodáva The Guardian.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie