• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Morawiecki: Poľsko dodá Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom spoločne dohodnú partneri v NATO

Morawiecki: Poľsko dodá Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom spoločne dohodnú partneri v NATO

Dodanie bojových lietadiel Ukrajine potrebuje „strategické zváženie celej aliancie NATO“, povedal poľský premiér.

2.2.2023 (Webnoviny.sk) - Poľsko bude pripravené dodať Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom kolektívne dohodnú partneri v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Nemeckému denníku Die Bild to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.

„Moje hodnotenie je založené na tom, ako sa krajiny NATO spoločne rozhodnú,“ povedal predseda poľskej vlády zdôrazňujúc, že ruská invázia na Ukrajinu „je veľmi vážnou vojnou“, na ktorej sa Poľsko a ďalšie krajiny NATO „nezúčastňujú“.

Tlak na spojencov

Rozhodnutie dodať Kyjivu bojové lietadlá preto potrebuje „strategické zváženie celej aliancie NATO“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinskí predstavitelia v ostatných dňoch zvýšili svoj verejný tlak na spojencov a žiadajú západné stíhačky.

Nemecko a USA vylúčili akékoľvek dodanie takýchto strojov Ukrajine, ale napríklad Francúzsko a Holandsko sú voči tejto pomoc viac otvorené.


Len nedávno pritom nemecká vláda, pod nátlakom spojencov vrátane Poľska, schválila export bojových tankov Leopard 2 nemeckej výroby Kyjivu.

Nedôvera k Nemecku

Politika Nemecka v súvislosti s Ukrajinou však podľa Morawieckeho zvýšila nedôveru ku krajine.


„Povedal by som, že pred rokom existovalo veľa dôvery v Nemecko z mnohých iných krajín. A teraz sa toto kyvadlo posunulo smerom k nedôvere," povedal pre Die Bild poľský politik s tým, že sa tak deje najmä v rámci krajín strednej a východnej Európy a tiež ďalších členov Európskej únie.

„Nemecko má potenciál poskytnúť oveľa väčšiu podporu ako doteraz, má rozhodovaciu právomoc v rámci Európskej únie, má peniaze pre Ukrajinu, má diplomatickú moc,“ poukázal.

Kritika Scholza

Morawiecki otvorene skritizoval nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý síce podporuje Ukrajinu, ale „stále verí, že s Ruskom by to malo byť ako obvykle“.

Rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vysielajú svetu zlý signál, myslí si poľský premiér, podľa ktorého je to nesprávne, „pretože Putinovi to dodáva iba kyslík a nič nedosahuje“.

„Putin takýmito rozhovormi skutočne dosahuje svoje ciele, pretože ukazuje zvyšku sveta a svojim vlastným ľuďom: Pozrite, som veľmi žiadaný, každý sa so mnou chce rozprávať, všetko závisí na mne’,“ vyjadril sa Morawiecki.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie