• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Moratórium na prieskumy sa začne 48 hodín predo dňom konania volieb, pribudli aj ďalšie noviny

Moratórium na prieskumy sa začne 48 hodín predo dňom konania volieb, pribudli aj ďalšie noviny

Obce dostanú novú povinnosť zabezpečiť internetové pripojenie vo všetkých volebných miestnostiach.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Moratórium pre vedenie volebnej kampane a uverejňovanie prieskumov verejnej mienky sa zjednotí na 48 hodín predo dňom konania volieb. Prieskumy nie je možné zverejňovať ani v deň volieb až do skončenia hlasovania.

Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Za prijatie novely hlasovalo 91 poslancov zo 145 prítomných.

Napríklad v parlamentných voľbách v roku 2020 bolo volebné moratórium na prieskumy dva týždne. Prijatá novela určuje aj podmienky, za ktorých je možné v deň volieb robiť takzvaný exit poll. Ten je možné uskutočniť len s voličmi, ktorí opustili volebnú miestnosť, a to tak, aby nemohlo dôjsť k ovplyvňovaniu voličov alebo narušovaniu priebehu hlasovania.

Odmeny pre členov volebných komisií

Novela zjednocuje nárok na odmenu členov volebných komisií všetkých stupňov tak, aby členovia každej komisie mali nárok na odmenu. Doteraz ho nemali členovia obvodných volebných komisií, volebných komisií samosprávneho kraja pri voľbách do samosprávnych krajov a tiež členovia okresných volebných komisií v komunálnych voľbách. Chýbajúca odmena spôsobovala problémy pri organizačnom zabezpečení volieb, pretože chýbali členovia komisií.

Volebné komisie všetkých stupňov budú zasielať zápisnice o výsledku volieb elektronicky. Písomné vyhotovenie podpísané členmi volebnej komisie sa doručí obci, úradu samosprávneho kraja v určenej lehote až po voľbách.

Obce tiež dostanú novú povinnosť zabezpečiť internetové pripojenie vo všetkých volebných miestnostiach.

Strany môžu na kampaň minúť len určitú sumu

Politická strana, ktorá vedie volebnú kampaň v župných a komunálnych voľbách, ktoré sa konajú v rovnaký deň a v rovnakom čase, môže na ňu vynaložiť najviac 1,5 milióna eur. V župných a komunálnych voľbách, ktoré sa nekonajú v rovnaký deň a v rovnakom čase, môže politická strana vynaložiť na kampaň najviac 750-tisíc eur.

Podľa rezortu vnútra jednoročná subjektívna lehota na uloženie pokuty za porušenie zákona o volebnej kampani v niektorých prípadoch nepostačuje na riadne prešetrenie veci a vydanie právoplatného rozhodnutia o uložení pokuty v správnom konaní. V novele sa preto predlžuje subjektívna lehota na uloženie sankcie z jedného roka na tri roky a objektívna lehota sa predlžuje z troch rokov na päť.

Nezávislí kandidáti sú späť

Banky budú mať povinnosť na požiadanie politickej strany alebo kandidáta zriadiť im takzvaný transparentný účet, na ktorom sa nepretržite zobrazujú informácie tretím osobám. Novela tým reaguje na situácie, keď niektorým kandidátom v komunálnych voľbách banka odmietla takýto účet zriadiť.

Poslanci Ondrej Dostál (klub SaS) a Milan Vetrák (OĽaNO) presadili, aby sa opätovne zaviedlo pomenovanie nezávislý kandidát. Toto pomenovanie podľa poslancov vystihuje, že kandidát kandiduje vo voľbách nezávisle od politickej strany, ktorá predkladá svoju kandidátnu listinu. Pomenovanie kandidát bez politickej príslušnosti, ktoré bolo zavedené zákonom z roku 2019, je podľa poslancov zavádzajúce a mätúce.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie