• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Molčan prehral prvý set, ale postúpil do druhého kola Wimbledonu

Molčan prehral prvý set, ale postúpil do druhého kola Wimbledonu

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do druhého kola mužskej dvojhry vo Wimbledone cez Španiela Pedra Martíneza.

28.6.2022 (Webnoviny.sk) - Alex Molčan sa v utorok ako prvý zo štvorice slovenských tenistov predstavil v hlavnej súťaži tretieho grandslamového podujatia sezóny v londýnskom Wimbledone. Dvadsaťštyriročný Prešovčan zdolal v prvom kole mužskej dvojhry o rok staršieho Španiela Pedra Martíneza, aj keď prvý set prehral.

Slovenská jednotka rebríčka ATP zvíťazila za 3 hodiny a 15 minút 4:6, 6:4, 6:4, 6:1. V druhom kole natrafí Molčan na víťaza duelu medzi Holanďanom Holgerom Runem a Američanom Marcosom Gironom.

V utorok budú na "posvätnej tráve" v akcii ďalší traja Slováci. Lukáš Klein pri premiére na grandslamovom turnaji nastúpi v prvom súboji hlavnej súťaže proti domácemu držiteľovi voľnej karty Liamovi Broadymu.

Anna Karolína Schmiedlová si v 1. kole dvojhry žien zmeria sily so Švédkou Rebeccou Petersonovou, zatiaľ čo Kristína Kučová by si v Londýne rada vylepšila účasť v 2. kole z rokov 2009 a 2017. Jej prvou súperkou bude debutantka na tejto úrovni Brazílčanka Laura Pigossiová.

Na londýnskom Wimbledone (27.6. - 10.7.) v roku 2022 neudelia žiadne body do rebríčkov, WTA a ATP sa tak rozhodli po zákaze štartu Rusov a Bielorusov na tomto podujatí zo strany organizátorov turnaja.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie