• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Model diaľnice D3 je umelo podhodnotený a neráta s nárastom dopravy z poľskej strany, tvrdí žilinská župa

Model diaľnice D3 je umelo podhodnotený a neráta s nárastom dopravy z poľskej strany, tvrdí žilinská župa

Podľa krajského poslanca Mateja Fabšíka spracovaný dopravný model ráta s takmer nulovým nárastom dopravy z poľskej strany v horizonte 10 a viac rokov.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude apelovať na ministerstvo dopravy a Národnú diaľničnú spoločnosť, aby do analytickej časti štúdie realizovateľnosti pre výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach boli započítané všetky vplyvy a dôležité benefity novej diaľnice.

Župa upozorňuje na nezrovnalosti

Po štvrtkovom verejnom prerokovaní k štúdii realizovateľnosti pre stavbu Diaľnica D3 Žilina, Brodno – Čadca to vyhlásila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Zástupcovia krajskej samosprávy prišli na stretnutie s vlastným analytickým materiálom Útvaru hodnoty za peniaze ŽSK.

„Upozorňujeme v ňom na nezrovnalosti, týkajúce sa použitých dát pri výpočtoch. Mnohé špecifiká regiónu a jeho pripojenia na Poľsko a Česko, kde žije takmer 10 miliónov obyvateľov, sa takmer nebrali do úvahy. Tiež máme pochybnosti o údajoch, ktoré vstupovali do dopravného modelu,“ uviedla Jurinová.

Model ignoruje výstavbu nových diaľníc

Podľa krajského poslanca Mateja Fabšíka spracovaný dopravný model ráta s takmer nulovým nárastom dopravy z poľskej strany v horizonte 10 a viac rokov.


„Dopravný model ignoruje výstavbu nových diaľníc, ktorá sa deje za našimi hranicami a ignoruje všetky vyhliadky nárastu dopravy, s ktorými kalkuluje česká a poľská strana. Našou snahou je, aby v štúdii boli čísla, ktoré odzrkadľujú realitu a aby sme sa pripravili na to, čo nás skutočne čaká,“ poznamenal Fabšík.


Doplnil, že ŽSK bude rozporovať dané zistenia u objednávateľa, ktorým je NDS a taktiež u spracovateľa štúdie. „Opätovne vyzveme aj poľskú a českú stranu aby validovali dáta, ktoré sú v prezentovanom modeli, a ktorý považujeme za umelo podhodnotený,“ dodal Fabšík.


Národná diaľničná spoločnosť pripravuje aktuálnu štúdiu uskutočniteľnosti na výstavbu chýbajúcich 22 kilometrov (z celkových 59 kilometrov) diaľnice D3 v úseku Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto – Oščadnica a výstavbu plného profilu úseku Oščadnica – Čadca, Bukov v dĺžke 4 kilometre, vrátane druhej tunelovej rúry tunela Horelica, za približne 1 mld. eur.


Výstavba D3 trvá od roku 1997. V harmonograme prípravy a výstavby cestnej infraštruktúry sú chýbajúce úseky D3 v prvej desiatke najdôležitejších projektov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie