• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Mochovce a zimný energetický balíček, priority ministerstva na tento rok

Mochovce a zimný energetický balíček, priority ministerstva na tento rok

Štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Najväčšími prioritami Ministerstva hospodárstva SR na tento rok sú uvedenie tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky a transpozícia zimného energetického balíčka do slovenskej legislatívy.

Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva Karol Galek, rezort chce v novom roku aj odblokovať stop-stav pri pripájaní nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE).

Pripájanie nových OZE

„V rámci toho sa uvoľní veľká kapacita na pripájanie nových obnoviteľných zdrojov, pre ktoré chceme administratívne aj technicky čo najviac zjednodušiť pripájanie. Vďaka tomu by väčšina takýchto zdrojov nepotrebovala ani žiadnu ďalšiu finančnú podporu, pokiaľ áno, tak táto by nijako nemala zaťažiť ceny energií a ani štátny rozpočet,“ povedal Galek.

Záväzky voči EÚ

Záväzkom Slovenska voči únii je plniť ciele aj v oblasti OZE. Tie sú podľa štátneho tajomníka ambiciózne, nie však nemožné. „Devätnásťpercentný mix budeme zrejme musieť ešte navýšiť aj vzhľadom k novým cieľom EÚ v oblasti znižovania emisií o 55 % do 2030,“ konštatoval Galek.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie