• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda, miesto pobytu prezidenta Condého nie je známe

Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda, miesto pobytu prezidenta Condého nie je známe

Guineou už niekoľko mesiacov otriasa hlboká politická a hospodárska kríza.

5.9.2021 (Webnoviny.sk) - Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda. Vo vysielaní štátnej televízie to oznámil v nedeľu plukovník Mamadi Doumbouya. Niekoľko hodín predtým v blízkosti prezidentského paláca vypukla silná prestrelka.

Miesto pobytu prezidenta Alpha Condého nie je známe a plukovník meno 83-ročného štátnika vo svojom príhovore nespomenul.

Zrušili ústavu a zavreli hranice

Uviedol iba, že „personalizácia politického života sa skončila“ a moc už (armáda) nezverí „jednej osobe, ale ľudu“. Ústava je zrušená a hranice zeme sú teraz uzavreté, dodal Doumbouya.

Guineou, ktorá napriek významným zdrojom surovín patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, už niekoľko mesiacov otriasa hlboká politická a hospodárska kríza, ktorú ešte zhoršila pandémia koronavírusu.

Condé chcel vládnuť naďalej

Minulý rok prezident Condé presadil zmenu ústavy, ktorá mu umožnila uchádzať sa o zvolenie do tretieho funkčného obdobia. V októbri podľa oficiálnych údajov zvíťazil.

Sporné voľby sprevádzali násilnosti a podozrenia z podvodov, čo následne viedlo k masovým protestom. Pri zrážkach s bezpečnostnými silami vtedy zomreli desiatky ľudí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie