• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Mnistri odklepli pomoc ľuďom. Kto má nárok 100-eurový jednorazový príspevok?

Mnistri odklepli pomoc ľuďom. Kto má nárok 100-eurový jednorazový príspevok?

Celkové výdavky na pomoc pre tieto ohrozené skupiny dosiahnu takmer 23 miliónov eur.

11.5.2022 (Webnoviny.sk) - Náhradní rodičia, rodiny v hmotnej núdzi, osobní asistenti a opatrovatelia dostanú v júni jednorazovú finančnú pomoc v sume 100 eur. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pomoc vo výške 100 eur dostanú aj seniori, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok. Ide o pomoc vlády v súvislosti so zdražovaním na Slovensku.

„Nariadenie sa predkladá v súvislosti so zvýšenou mierou inflácie, ktorá bola spôsobená najmä v súvislosti s aktuálnou situáciou nadväzujúcou na ekonomické dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 a zvyšujúce sa ceny energií," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Remišová: Sulík by sa viac ako s milionármi z Nemecka mal baviť so Slovákmi, ktorí nemajú na živobytie

Protiinflačný balík sa na stredajšom rokovaní vlády pravdepodobne nebude prerokovávať. Pred jej rokovaním to povedala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Dodala pritom, že na základných parametroch balíka sa predstavitelia koalície dohodli na koaličnej rade v pondelok 9. mája.

„Budem chcieť vysvetlenia, pretože ak sa na niečom dohodneme, tak to by malo platiť," povedala s tým, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) mal prijatie daňového bonusu podmieňovať šéfom Protimonopolného úradu. Podobné úrady by podľa nej nemali byť poplatné žiadnym politikom. „Ak si strana SaS myslí, že urobí zle koaličným partnerom, tak sa mýli. Urobí len zle ľuďom, ktorí na túto pomoc čakajú už týždne," vyhlásila Remišová.

Ministerka sa tiež domnieva, že Sulík by sa viac ako s milionármi z Nemecka mal baviť s bežnými Slovákmi, ktorí nemajú dosť peňazí na zaplatenie energií či na živobytie.

SaS podľa Šipoša stále vajatá s podporou protiinflačnej pomoci, Remišová verí, že z toho nebude druhý euroval

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) „stále vajatá“ s podporou protiinflačných opatrení. Úlohou je dostať SaS na palubu.


Pred rokovaním koaličných partnerov to v pondelok vyhlásil predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Michal Šipoš. Verí, že koalícia vážnu situáciu ustojí tak, ako iné vážne situácia ustála už v minulosti.

Na jednorazovej pomoci sa dohodli

Koalícia je dohodnutá na jednorazovej finančnej pomoci. Problémom je pomoc pre rodiny s deťmi na rok 2023.

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) jednorazová pomoc môže ísť v stredu tento týždeň na rokovanie vlády a o ďalšej pomoci je čas sa ešte v koalícii rozprávať.

Poznamenal, že rokovať sa môže aj počas schvaľovania pomoci v parlamente. To, či bude ďalej vláda pokračovať, je podľa Gröhlinga otázka aj na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), akým spôsobom chce mať zostavenú koalíciu.

Koalícia nemá alternatívu

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová povedala, že verí, že balík protiinflačnej pomoci schvália. „Mne samej prekáža, že to riešime už tri mesiace,“ poznamenala. Vyjadrila takisto vieru, že z pomoci ľuďom nebude „druhý euroval“. Ten v minulosti znamenal pád vlády Ivety Radičovej.

Doplnila, že zachytila informácie o možnom odchode SaS z vlády. Ako však poznamenala, koalícia nemá alternatívu. „V súčasnosti je alternatíva Fico, fašisti a Hlas,“ podotkla.

Podľa nej by to pre Slovensko znamenalo, že sa prestanú vyšetrovať korupčné kauzy, „naplnia sa vyhrážky Fica, ktoré adresuje prokurátorom, sudcom a vyšetrovateľom, a že tu kompletne zlikvidujú právny štát“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie