• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Miroslav Sim sa stal šéfom štátneho zbrojárskeho holdingu DMD, s Kaliňákom sa pozná dlhé roky

Miroslav Sim sa stal šéfom štátneho zbrojárskeho holdingu DMD, s Kaliňákom sa pozná dlhé roky

Poznáme sa dvadsať, možno aj tridsať rokov, už ani neviem, kedy sme sa zoznámili, uviedol Sim.

15.11.2023 (SITA.sk) - Šéfom štátneho zbrojárskeho holdingu DMD sa stal Miroslav Sim. Informoval o tom Denník N, podľa ktorého nie je prekvapením, že si minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) vybral práve Sima, pretože sa poznajú dlhé roky.

Má dôveru Smeru

Poznáme sa dvadsať, možno aj tridsať rokov, už ani neviem, kedy sme sa zoznámili,“ povedal Denníku N Sim. Sim mal dôveru aj bývalého šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa (Demokrati) a tiež dôveru Smeru za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD), keď Sim zastával funkciu šéfa služobného úradu na rezorte obrany. Od roku 2017 vedie štátom vlastnenú zbrojovku ZTS – Špeciál.

Ako Denník N ďalej informoval, kto povedie zbrojovku Konštrukta-Defence, ktorá tiež patrí pod DMD, zatiaľ nie je známe. Odkedy bol ministrom obrany Naď, vedie ju Alexander Gurský, no zatiaľ sa nové vedenie rezortu obrany verejne nevyjadrilo, či Gurský v tejto funkcii zostane.

Generálny riaditeľ LOTN skončil

Do vedenia Leteckých opravovní Trenčín (LOTN) boli dosadení ľudia, ktorí na manažérskych pozíciach v LOTN pracovali, ešte keď rezort viedol Naď a následne Martin Sklenár.

Ako generálny riaditeľ LOTN skončil Ľubomír Galko (Slovensko). Denník N spresnil, že je dlhoročným odporcom Smeru a svoj odchod avizoval hneď po voľbách. Jeho nástupcom sa stal Juraj Lauš, súčasný výkonný riaditeľ opravovní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

zriedkavym metabolickym ochorenim fenylketonuriou trpi na slovensku priblizne 400 ludi ochorenie sa od roku 1975 zistuje skriningom uz v porodnici

29.2.2024 (SITA.sk) - Metabolické ochorenie fenylketonúria, známe tiež aj pod skratkou PKU (z anglického Phenylketonuria), je raritná dedičná porucha, pri ktorej si pacienti musia prísne strážiť množstvo prijatých bielkovín za deň. Ich organizmus nie je schopný premieňať aminokyselinu fenylalanín na tyrozín, keďže majú nedostatok pečeňového enzýmu nazývaného fenylalanínhydroxyláza (PAH). Dôsledkom je hromadenie fenylalanínu v krvi, čo poškodzuje predovšetkým mozgové bunky. Bez včasnej liečby dochádza k rozvoju mentálnej retardácie a epilepsie. Negatívnemu vývoju dnes možno úplne predísť dodržiavaním diéty s prísnym obmedzením prirodzených bielkovín a užívaním špeciálnych prípravkov, ktoré ich chýbanie v strave nahrádzajú.

Deti s fenylketonúriou sú zachytené novorodeneckým skríningom a následne celoživotne sledované v jednej z troch špecializovaných ambulancií na Slovensku. MUDr. Ľudmila Potočňáková z metabolickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach hovorí: "PKU diéta je celoživotná a jej dodržiavanie je nesmierne dôležité v každom veku. U detí sa rozvíja intelekt a musí sa zabrániť rozvoju mentálnej retardácie, adolescenti a dospelí sa dodržiavaním diéty vyhnú psychickým a neurologickým problémom."

Miroslav Ištván, pacient s fenylketonúriou, opisuje: "Aby som mohol žiť v zdraví, museli sme s rodičmi tomu prispôsobiť každodenné fungovanie. Do škôlky som vôbec nechodil, na základnej škole som čelil mnohým pochybnostiam, či dokážem držať krok so zdravými deťmi. Avšak s podporou rodiny som všetko zvládol a dnes študujem na vysokej škole. Chcem tým povedať, že ak pacient dodržiava predpísanú diétu, intelekt sa vyvíja normálne."

Na Slovensku je asi 100 pacientov, ktorí sa v dospelosti rozhodli nepokračovať v PKU diéte, nie sú sledovaní v špecializovanej ambulancii, a preto je ich zdravie ohrozené. Dlhodobé porušovanie prísnej diéty má veľmi vážne dôsledky vo forme zhoršenej mentálnej výkonnosti, podráždenosti či depresie. "Vysoké hladiny fenylalanínu v krvi u ľudí s PKU negatívne ovplyvňujú viaceré psychické funkcie, správanie a náladu. Hrozí im tiež riziko neurologických komplikácií,” dodáva doktorka Potočňáková.

Prejavy pri nedodržiavaní striktnej diéty:

  • u dieťaťa sa už v prvom roku prejaví motorické a psychické zaostávanie
  • medzi 6. až 12. mesiacom veku dieťaťa dochádza k prvým epileptickým záchvatom, pričom postihnutý nereaguje na liečbu antiepileptikami
  • dieťa je nepokojné, agresívne, apatické
  • na koži sa môžu vyskytovať ekzémy a vyrážky
  • pacient má bledú pleť, svetlé vlasy a modré oči, čo odráža nedostatok pigmentu melanínu, respektíve jeho prekurzora tyrozínu

V čom spočíva prísna diéta ľudí s PKU?

Zo stravy musia vylúčiť všetky potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, teda mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny či vajcia. Múka, ryža a cestoviny sú nahradené ich nízkobielkovinovou verziou. Základom stravy je zelenina a ovocie. "Chýbajúce bielkoviny, vitamíny či minerálne a stopové prvky musia pacienti s PKU prijímať vo forme špeciálnych prípravkov - aminokyselinových zmesí bez fenylalanínu alebo hydrolyzátov bielkovín, ktoré im predpisuje lekár. Ich kvalita a rôznorodosť sa našťastie stále zvyšuje," vysvetľuje MUDr. Potočňáková.

Spoločnosť Danone vyrába pod značkou Nutricia špeciálne produkty, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou jedálnička PKU pacientov. "Dostupnosť špeciálnych potravín a ďalších prípravkov je pre pacientov s fenylketonúriou priam nevyhnutnosťou. Sme radi, že ich môžeme našimi produktmi ich životným štýlom sprevádzať. Aj preto sa snažíme naše obaly maximálne zmodernizovať, aby sa ich nikde nemuseli hanbiť používať," uvádza Monika Žiláková, manažérka medicínskeho marketingu spoločnosti Danone pre Českú a Slovenskú republiku.

Pacient Miroslav dodáva: "Psychická pohoda a duševné zdravie sú pre fenylketonurikov veľmi dôležité. Ak z nejakého dôvodu nedodržiavame prísnu diétu, hladina fenylalanínu sa zvýši, čo negatívne ovplyvňuje psychický stav. Začíname pociťovať nervozitu, podráždenie, nespavosť a únavu. Aj preto sa snažím moju chorobu a špeciálne stravovanie vnímať skôr ako životný štýl. Som zároveň rád, že máme na Slovensku silnú komunitu PKU pacientov a navzájom si pomáhame a podržíme sa."

Informácie, tipy, inšpirácie pre životný štýl, recepty, ako aj úspešné príbehy a zaujímavé články, si budú môcť fenylketonurici už čoskoro nájsť na pripravovanej stránke www.svetpku.sk a už teraz sa môžu inšpirovať na sociálnej sieti Instagram, na profile

Svet PKU.

Informačný servis


Počasie