• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Miroslav Kollár zo Spolu je naklonený spolupráci s PS, za prioritu považuje komunálne a regionálne voľby

Miroslav Kollár zo Spolu je naklonený spolupráci s PS, za prioritu považuje komunálne a regionálne voľby

PS tento týždeň oznámilo, že jediným kandidátom na funkciu predsedu hnutia bude na májovom sneme podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

24.4.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia (Spolu) Miroslav Kollár je zvedavý, ako sa hnutie Progresívne Slovensko (PS) po výmene predsedníčky politicky zadefinuje. Ako uviedol pre agentúru SITA, PS je pre stranu Spolu prvou voľbou pre spoluprácu.

Šimečka je politik mladej generácie

Progresívne Slovensko tento týždeň oznámilo, že jediným kandidátom na funkciu predsedu hnutia bude na májovom sneme podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Súčasná predsedníčka PS Irena Bihariová sa bude uchádzať o post podpredsedníčky hnutia.

„Progresívne Slovensko sa počas predsedníctva Ireny Bihariovej prezentovalo ako ľavicová intervencionalistická strana, čo sme plne rešpektovali, ale nebolo to v súlade s ekonomickými postojmi strany Spolu. Budeme pozorne sledovať ďalší vývoj v PS a uvidíme, kam ho povedie jeho nový líder Michal Šimečka, ktorého vnímam ako výrazného politika mladej generácie s dôležitým európskym presahom," konštatoval Kollár.

Prioritou sú komunálne voľby

Zdôraznil, že Spolu a PS majú spoločnú skúsenosť s predvolebnou spoluprácou s úspešným aj menej úspešným koncom.

V predvolebnej koalícii sa im podarilo uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu z roku 2019. Naopak, v parlamentných voľbách 2020 ostali tesne pred bránami Národnej rady SR, keďže získali 6,96 percenta hlasov voličov. Vo forme predvolebnej koalície pritom potrebovali dosiahnuť výsledok minimálne na úrovni siedmich percent.

„Vnímame, že v nasledujúcich parlamentných voľbách sa bude opäť raz rozhodovať o budúcom civilizačnom ukotvení Slovenska a sme pripravení byť zodpovední. To znamená nedopustiť, aby prepadol čo i len jeden demokratický hlas. Dnes sa však plne sústreďujeme na jesenné komunálne a regionálne voľby, kde sme vytvorili koalíciu štyroch stredopravých strán – Spolu, ODS, Šanca a Demokratická strana," ozrejmil líder Spolu. Rozhodnutia o konkrétnej podobe spolupráce do parlamentných volieb urobia podľa jeho slov po jesenných voľbách.

Demokraticky orientované krídlo

Tlačové oddelenie strany Dobrá voľba a Umiernení v tejto súvislosti agentúre SITA priblížilo, že cieľom strany je prispieť po voľbách k vytvoreniu „demokraticky a proeuroatlanticky orientovanej vlády bez Matoviča aj Fica, ktorá bude presadzovať politiku výsledkov, a nie sľubov".

K tomu bude podľa strany nevyhnutná spolupráca s ostatnými relevantnými politickými stranami, o ktorých však rozhodnú občania vo voľbách.

Dôvod komentovať vnútropolitický vývoj inej politickej strany zasa nevidí Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), a to zvlášť v čase, keď procesy nie sú podľa hnutia uzavreté.

„KDH sa dnes sústredí na vlastnú prácu a prípravu na nadchádzajúce spojené komunálne a regionálne voľby. Pre tieto spojené voľby platí, že skladba kandidátok a spolupráce sú v rukách miestnych štruktúr KDH v zmysle platných stanov hnutia," doplnila pre agentúru SITA hovorkyňa KDH Lenka Halamová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie