• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Míny, ktoré spláchla voda zo zničenej Kachovky, sa môžu dostať až na pláže Čierneho mora, upozorňuje OSN

Míny, ktoré spláchla voda zo zničenej Kachovky, sa môžu dostať až na pláže Čierneho mora, upozorňuje OSN

Takzvané „motýľové míny“, ktoré sú malé, vzduchotesné a plastové, sú naplnené tekutými výbušninami a dokážu plávať na vode.

21.6.2023 (SITA.sk) - Míny, ktoré sa uvoľnili v dôsledku zničenia Kachovskej priehrady, by mohli skončiť na plážach okolo Čierneho mora.

V stredu na to upozornil šéf programu Organizácie Spojených národov (OSN), ktorý sa venuje mínam. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Míny zrejme budú rozptýlené

„Neprekvapilo by ma, keby som videl, že sa tie míny buď dostali až k moru, alebo sa tam dostanú v nasledujúcich mesiacoch, keďže voda naďalej tečie a tie míny tam presunie,“ vyjadril sa Paul Heslop z oddelenia pre boj proti mínam Rozvojového programu OSN na Ukrajine.

„Žiaľ, mohli by sme byť svedkami toho, že sa protipechotné tlakové míny vyplavia na pláže okolo Čierneho mora,“ povedal ďalej na tlačovej konferencii v Ženeve.

Takzvané „motýľové míny“, ktoré sú malé, vzduchotesné a plastové, sú podľa Heslopa naplnené tekutými výbušninami a dokážu plávať na vode.

Je si preto podľa vlastných slov istý, že tieto míny budú „rozptýlené na rôznych miestach“. Iné, ťažšie výbušniny, ako napríklad protitankové míny, sa nedokážu presunúť tak ďaleko.

Takmer biblická katastrofa

„Samozrejme, že 10-kilogramová protitanková mína sa nedostane na rovnakú vzdialenosť ako 50 až 60-gramová protipechotná mína,“ poznamenal a dodal, že „áno, bude kontaminácia. Niečo bude v mori, niečo v riekach. Ako sa s tým vysporiadame? To je ďalší problém, ktorý treba pridať na zoznam toho, čo treba vyriešiť“.

Zničenie Kachovskej priehrady bolo podľa Heslopa „takmer biblickou katastrofou - a to ešte pred tým, ako do toho započítate míny“.

Vedia pritom podľa neho, že na južnom brehu vo veľkom rozsahu používali míny, zrejme, aby zabránili útoku cez rieku.

„Môžem len vyvodiť záver, že množstvo výbušných zariadení, či už nevybuchnutú muníciu alebo míny a protipechotné míny, spláchlo do rieky,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie