• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Ministri obrany štátov EÚ pripravovali Strategický kompas, za Slovensko rokoval štátny tajomník Majer

Ministri obrany štátov EÚ pripravovali Strategický kompas, za Slovensko rokoval štátny tajomník Majer

Cieľom Strategického kompasu je definovať to, ako zlepšiť schopnosť únie efektívne reagovať na výzvy v oblasti obrany a bezpečnosti.

24.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ministri obrany členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok 23. apríla v Lisabone pripravovali Strategický kompas. Jeho cieľom je definovať to, ako zlepšiť schopnosť únie efektívne reagovať na výzvy v oblasti obrany a bezpečnosti.

Tri oblasti kompasu

Na rokovaní, ktoré sa uskutočnilo počas portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa za Ministerstvo obrany SR zúčastnil štátny tajomník Marian Majer. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Diskusia ministrov obrany bola zameraná na tri konkrétne oblasti kompasu, ktoré budú obsahom pripravovaného dokumentu. Účelom je načrtnúť základnú politickú líniu a ciele v oblastiach krízového manažmentu, ako aj odolnosti a partnerstiev EÚ,“ povedal Majer. Cieľom rokovania bolo spoločne formovať súbor návrhov, ktoré budú podkladom pri tvorbe Strategického kompasu.

Intenzívnejšie zdieľanie informácií

Majer zároveň zdôraznil dôležitosť posilnenia spolupráce medzi strategickými partnermi, vrátane NATO. V tejto súvislosti podotkol spoločný záujem na spolupráci medzi vojenskými a civilnými nástrojmi EÚ, a to vo všetkých fázach potenciálnych kríz a na všetkých úrovniach.

Dodal, že intenzívnejšie zdieľanie informácií so spojencami z NATO je nevyhnutným predpokladom pre to, aby únia dokázala spoločne čeliť bezpečnostným hrozbám.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie