• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Ministerstvo životného prostredia vyvracia nepravdivé informácie o zonácii národných parkov a jej negatívnych dopadoch

Ministerstvo životného prostredia vyvracia nepravdivé informácie o zonácii národných parkov a jej negatívnych dopadoch

Od platnosti zonácie boli zaznamenané len dva požiare spôsobené najmä nedbanlivosťou turistov.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) upozorňuje na nepravdivé informácie v súvislosti so zonáciou národných parkov a vyvracia tvrdenie, že následkom zonácie vznikne premnoženie zveri a nárast škôd na lesoch a záhumeniciach spôsobených zverou.

MŽP SR podotýka, že regulácia stavu poľovnej zveri je možná aj s ohľadom na ochranu prírody, pretože pomáha predchádzať neprimeranému poškodzovaniu mladých lesných porastov. Informovalo o tom MŽP v tlačovej správe.

Vodozádržná funkcia lesa

Envirorezort vníma citlivo šírenie nepravdivých informácií o dopadoch zonácií na výdatnosť zdrojov pitnej vody, rizika lesných požiarov, premnoženia zveri či ďalších negatívnych dopadov na región.

„Na Slovensku sú národné parky, ktoré prešli zonáciou a predstavujú príklad, ako sa národný park môže stať pilierom nielen ochrany najvzácnejších lokalít, ale aj rozvoja regiónu,“ spresnilo MŽP.


Ministerstvo vysvetľuje, že zonácia národných parkov nemôže viesť k zníženiu výdatnosti zdrojov pitnej vody ani zvýšenému riziku vzniku lesných požiarov.


Práve naopak, správne nastavenou zonáciou sa zvyšuje vodozádržná funkcia lesa. Posilňuje sa výdatnosť zdrojov pitnej vody a znižuje sa riziko vzniku lesných požiarov.

Dva požiare spôsobili turisti

„Potvrdzujú to aj skúsenosti z národných parkov Slovenský raj, Pieniny a Muránska planina, ktoré už majú dokončený proces zonácie,“ podotklo ministerstvo.


Dodalo, že v Národnom parku Slovenský raj bol naposledy zaznamenaný veľký lesný požiar v roku 2000. V Národnom parku Pieniny nebol nikdy zaznamenaný väčší lesný požiar.

Od platnosti zonácie boli zaznamenané len dva požiare spôsobené najmä nedbanlivosťou turistov. Ministerstvo ďalej vysvetľuje, že cieľom ochrany prírody nie je obmedzovať tradičné hospodárenie na lúkach a poliach.


Podľa rezortu je nevyhnutné, aby diskusia o ochrane najvzácnejších lokalít prebiehala otvorenie, pravdivo a konštruktívne. Ďalej uvádza, že je dôležité, aby sa všetky strany opierali o vecne podložené argumenty, jednoznačné fakty a príklady z praxe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie