• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Ministerstvo životného prostredia reaguje na výzvu OZ Za našu vodu, vo Vrakuni presadzuje systémové riešenia

Ministerstvo životného prostredia reaguje na výzvu OZ Za našu vodu, vo Vrakuni presadzuje systémové riešenia

Ministerstvo reaguje na sťažnosť a výzvu OZ Za našu vodu, aby konalo vo veci sanácie skládky vo Vrakuni.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR presadzuje systémové riešenia a pre sanáciu environmentálnej záťaži v bratislavskej Vrakuni plánuje vyvlastnenie trvalým odňatím vlastníckeho práva, resp. odkúpenie pozemkov do vlastníctva štátu. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor ministerstva ako reakciu na vyjadrenie Občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu.

OZ namieta, že sanácia vrakunskej skládky sa za posledné roky neposunula ani o krok. Na MŽP podalo sťažnosť, v ktorej žiada, aby bezodkladne konali vo veci sanácie skládky vo Vrakuni.

Sanácie vrakunskej envirozáťaže

Podľa ministerstva je dôležité pripraviť riešenia s ohľadom na možnosti zmysluplného využitia územia.

MŽP SR v tejto veci oslovilo ďalšie štátne inštitúcie – ministerstvá hospodárstva, dopravy či obrany," poznamenal rezort s tým, že na základe výsledkov rokovaní pripraví návrh ďalšieho postupu sanácie vrakunskej envirozáťaže.


Zároveň MŽP SR aktívne koordinuje riešenie vrakunskej skládky so širším spektrom odborníkov a špecialistov z odborov geotechnika, hydrogeológia, geochémia, pozemné stavby, geofyzika, a podobne," dodáva.

Zámerne neposkytli číslo účtu

Sanácia skládky sa musí uskutočniť v súlade s platnou legislatívou. Potrebné bolo zabezpečiť právny vzťah ku všetkým pozemkom, na ktorých sa mala realizovať sanácia envirozáťaže," zdôraznilo ministerstvo s tým, že napriek mnohým rokovaniam a snahe o dosiahnutie konsenzu, niektorí vlastníci neustúpili zo svojich požiadaviek na výšku odplaty za svoje pozemky.


MŽP SR môže v zmysle platnej legislatívy odkupovať pozemky iba na základe hodnoty určenej nezávislým znaleckým posudkom, a nie na základe nadhodnotených očakávaní zo strany predávajúcich," dodáva rezort.


Podľa ministerstva niektorí vlastníci pozemkov pravdepodobne zámerne neposkytli číslo bankového účtu, čím zmarili možnosť realizácie odplaty za vyvlastnenie v zákonnej lehote.

Ohrozuje pitnú vodu

Taktiež viacerí vlastníci napadli rozhodnutia o vyvlastnení a zo strany niektorých subjektov boli podané žaloby na Krajský súd v Bratislave proti rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava vo veci vydaného stavebného povolenia," uvádza MŽP s tým, že navyše vyvlastnenie spočívalo v obmedzení vlastníckeho práva k pozemkom iba do 30. júna 2023 a za taký krátky čas by projekt nebolo možné zrealizovať.


Projekt predchádzajúcich vládnych garnitúr podľa ministerstva nepredstavoval odstránenie znečistenia, ktoré dlhé roky ohrozuje pitnú vodu na Žitnom ostrove. Enkapsulácia spočívajúca v odizolovaní nebezpečného odpadu od okolia podzemnou tesniacou stenou a povrchovou tesniacou vrstvou predstavuje len dočasné riešenie.

MŽP SR pod vedením Jána Budaja tento projekt zdedilo, nepovažovalo ho však za finálne riešenie a v realizácii projektu v konečnom dôsledku nebránilo," konštatuje rezort s tým, že realizáciu brzdilo najmä majetkovoprávne usporiadanie prístupu na predmetné pozemky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie