• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Ministerstvo životného prostredia reaguje na výzvu OZ Za našu vodu, vo Vrakuni presadzuje systémové riešenia

Ministerstvo životného prostredia reaguje na výzvu OZ Za našu vodu, vo Vrakuni presadzuje systémové riešenia

Ministerstvo reaguje na sťažnosť a výzvu OZ Za našu vodu, aby konalo vo veci sanácie skládky vo Vrakuni.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR presadzuje systémové riešenia a pre sanáciu environmentálnej záťaži v bratislavskej Vrakuni plánuje vyvlastnenie trvalým odňatím vlastníckeho práva, resp. odkúpenie pozemkov do vlastníctva štátu. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor ministerstva ako reakciu na vyjadrenie Občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu.

OZ namieta, že sanácia vrakunskej skládky sa za posledné roky neposunula ani o krok. Na MŽP podalo sťažnosť, v ktorej žiada, aby bezodkladne konali vo veci sanácie skládky vo Vrakuni.

Sanácie vrakunskej envirozáťaže

Podľa ministerstva je dôležité pripraviť riešenia s ohľadom na možnosti zmysluplného využitia územia.

MŽP SR v tejto veci oslovilo ďalšie štátne inštitúcie – ministerstvá hospodárstva, dopravy či obrany," poznamenal rezort s tým, že na základe výsledkov rokovaní pripraví návrh ďalšieho postupu sanácie vrakunskej envirozáťaže.


Zároveň MŽP SR aktívne koordinuje riešenie vrakunskej skládky so širším spektrom odborníkov a špecialistov z odborov geotechnika, hydrogeológia, geochémia, pozemné stavby, geofyzika, a podobne," dodáva.

Zámerne neposkytli číslo účtu

Sanácia skládky sa musí uskutočniť v súlade s platnou legislatívou. Potrebné bolo zabezpečiť právny vzťah ku všetkým pozemkom, na ktorých sa mala realizovať sanácia envirozáťaže," zdôraznilo ministerstvo s tým, že napriek mnohým rokovaniam a snahe o dosiahnutie konsenzu, niektorí vlastníci neustúpili zo svojich požiadaviek na výšku odplaty za svoje pozemky.


MŽP SR môže v zmysle platnej legislatívy odkupovať pozemky iba na základe hodnoty určenej nezávislým znaleckým posudkom, a nie na základe nadhodnotených očakávaní zo strany predávajúcich," dodáva rezort.


Podľa ministerstva niektorí vlastníci pozemkov pravdepodobne zámerne neposkytli číslo bankového účtu, čím zmarili možnosť realizácie odplaty za vyvlastnenie v zákonnej lehote.

Ohrozuje pitnú vodu

Taktiež viacerí vlastníci napadli rozhodnutia o vyvlastnení a zo strany niektorých subjektov boli podané žaloby na Krajský súd v Bratislave proti rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava vo veci vydaného stavebného povolenia," uvádza MŽP s tým, že navyše vyvlastnenie spočívalo v obmedzení vlastníckeho práva k pozemkom iba do 30. júna 2023 a za taký krátky čas by projekt nebolo možné zrealizovať.


Projekt predchádzajúcich vládnych garnitúr podľa ministerstva nepredstavoval odstránenie znečistenia, ktoré dlhé roky ohrozuje pitnú vodu na Žitnom ostrove. Enkapsulácia spočívajúca v odizolovaní nebezpečného odpadu od okolia podzemnou tesniacou stenou a povrchovou tesniacou vrstvou predstavuje len dočasné riešenie.

MŽP SR pod vedením Jána Budaja tento projekt zdedilo, nepovažovalo ho však za finálne riešenie a v realizácii projektu v konečnom dôsledku nebránilo," konštatuje rezort s tým, že realizáciu brzdilo najmä majetkovoprávne usporiadanie prístupu na predmetné pozemky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie