• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Ministerstvo vnútra má mechanizmy na nahlasovanie korupcie, kampaň obsahuje usmernenia pre klientov aj zamestnancov

Ministerstvo vnútra má mechanizmy na nahlasovanie korupcie, kampaň obsahuje usmernenia pre klientov aj zamestnancov

Ministerstvo vnútra pripravilo kampaň, v rámci ktorej informuje zamestnancov, ako môžu požiadať o ochranu v prípade, že sú súčasťou alebo svedkami korupčného správania sa.

7.12.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra SR (MV SR) chce ubezpečiť svojich zamestnancov, že má mechanizmy na nahlasovanie korupcie a Slovensko má systém na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Skonštatoval to riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin a prednosta Okresného úradu Bratislava Branislav Borovský na tlačovej besede o celoslovenskej kampani Protikorupčné desatoro - Desať princípov v boji proti korupcii. Kampaň nie je zameraná len na zamestnancov rezortu, ale aj ľudí, ktorí prichádzajú na okresné úrady.

Ministerstvo spolupracuje aj s NAKA

„Na okresné úrady každoročne prichádza približne 1,5 milióna návštev. To je obrovské množstvo ľudí, ktorých môžeme informovať o protikorupčných opatreniach nastavených ministerstvom vnútra,“ vysvetlil Halcin. Na kampani spolupracuje aj Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý začal fungovať v septembri.

Ten informuje zamestnancov MV SR o tom, ako môžu požiadať o ochranu v prípade, že sú súčasťou alebo svedkami korupčného správania sa. Ďalej rezort v tejto súvislosti spolupracuje aj s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) a Úradom inšpekčnej služby.

Usmernenie pre zamestnancov aj klientov

Kampaň obsahuje usmernenie pre všetkých klientov a zamestnancov MV SR a informačné brožúrky, ktoré budú mať supervízori na všetkých okresných úradoch. V letákoch rezort vnútra informuje, akým spôsobom a na koho sa obrátiť v súvislosti s korupciou.

„Ministerstvo vnútra a odbor prevencie kriminality okrem toho vypracoval usmernenia pre jednotlivých zamestnancov ministerstva vnútra,“ doplnil Halcin.

Rezort vnútra má viac ako 40-tisíc zamestnancov. Zároveň MV SR prevádzkuje 16 informačných kancelárii pre obete trestných činov, v rámci ktorých pracovníci vedia poradiť, ak niekto spozoroval protispoločenskú činnosť. Kancelárie sa nachádzajú na okresných úradoch. Halcin dodal, že preventívna kampaň bude dlhodobá a nie je len jednorazovou aktivitou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie