• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ministerstvo vnútra fakturuje náklady za pobyt v štátnej karanténe, podľa ombudsmana Dobrovodského je to nezákonné

Ministerstvo vnútra fakturuje náklady za pobyt v štátnej karanténe, podľa ombudsmana Dobrovodského je to nezákonné

Ministerstvo vymáha náklady aj súdnou cestou, rozhodovať by mal však Úrad verejného zdravotníctva.

17.7.2023 (SITA.sk) - Fakturácia nákladov za pobyt v štátnej karanténe počas pandémie ochorenia COVID-19 je podľa Verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského nezákonná.

Ako uvádza v tlačovej správe, rezort vnútra napriek tomu naďalej tieto náklady fakturuje a vymáha ich aj súdnou cestou. Dobrovodský však zdôrazňuje, že o nákladoch za karanténu má v tejto súvislosti rozhodnúť Úrad verejného zdravotníctva.

Ľudia dostávajú faktúry

Verejný ochranca práv pripomína, že ľudia, ktorí boli počas prvej vlny pandémie po návrate zo zahraničia umiestňovaní do tzv. povinnej štátnej karantény, dostávajú od rezortu vnútra faktúry vo výške niekoľkých stoviek eur. Z vykonanej právnej analýzy však podľa neho vyplynulo, že tieto náklady nebolo oprávnené vymáhať ministerstvo vnútra, a už vôbec nie vo forme faktúr a na súdoch.

Podľa zákona o ochrane verejného zdravia totiž môže o povinnosti uhradiť náklady súvisiace s karanténou rozhodnúť ten orgán, ktorý karanténu nariadil, teda Úrad verejného zdravotníctva.

Minister sa stavia odmietavo

Ministra vnútra Ivana Šimka som koncom mája listom upozornil na to, že ministerstvo vnútra nemalo kompetenciu nariadiť povinnú štátnu karanténu, a preto nebolo oprávnené vymáhať s ňou súvisiace náklady. Minister vnútra sa k môjmu listu postavil odmietavo a nestotožnil sa s detailnou a presvedčivou analýzou, ktorú vypracovali kolegovia z Kancelárie verejného ochrancu práv," povedal Dobrovodský.

Z analýzy podľa ombudsmana jednoznačne vyplýva, že náklady za karanténu sa v zmysle zákona mali vymáhať v administratívnom konaní a vo forme riadne odôvodneného rozhodnutia.

Proti tomu by mohol občan podať odvolanie a rozhodnutie mohlo byť ešte preskúmané súdom v rámci správneho súdnictva. V zmysle zákona však nie je možné náklady za karanténu vymáhať faktúrami," zdôraznil Dobrovodský.

Považujú to za zmluvný vzťah

Ministerstvo vnútra podľa ombudsmana považovalo úhradu nákladov súvisiacich s karanténou - predovšetkým poskytovanie stravy - za zmluvný vzťah.

Ako právnik venujúci sa občianskemu právu v súvislosti s argumentom ministerstva o zmluvnom vzťahu pripomínam, že osoby neboli v povinnej štátnej karanténe dobrovoľne a na základe zmluvy. Neprejavili vôľu sa zmluvne viazať. Oni len vykonávali povinnosť, ktorá im bola mocensky nariadená štátom," zdôraznil Dobrovodský.

Išlo o obmedzenie osobnej slobody

Aj Ústavný súd SR podľa neho uviedol, že umiestnenie ľudí v povinnej štátnej karanténe predstavovalo obmedzenie osobnej slobody zo strany štátnej moci.

Preto ma mimoriadne mrzí, že ministerstvo vnútra naďalej pokračuje vo vymáhaní nákladov za karanténu súkromnoprávnou cestou, do ktorej už ako verejný ochranca práv nie som oprávnený vstupovať. Po septembrových parlamentných voľbách sa však s mojou argumentáciou plánujem obrátiť aj na nového ministra vnútra alebo na novú ministerku vnútra," dodal Dobrovodský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie