• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Ministerstvo vnútra eviduje pri sexuálnom vykorisťovaní vyšší počet detských obetí, bojuje proti tomu kampaň

Ministerstvo vnútra eviduje pri sexuálnom vykorisťovaní vyšší počet detských obetí, bojuje proti tomu kampaň

Rezort vnútra sa preto zapojil do kampane zameranej na boj proti obchodovaniu s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania.

19.1.2022 (Webnoviny.sk) - Pri sexuálnom vykorisťovaní Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zaznamenáva za ostatné roky zvýšený počet detských obetí. Z celkového počtu 18 identifikovaných obetí sexuálneho vykorisťovania v roku 2021 bolo 10 detí (8 dievčat a 2 chlapci).

Pôvodcom myšlienky a tvorcom kampane je prioritne Europol, tiež Generálne riaditeľstvo pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi v Bulharsku a Národná komisia pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového oddelenia MV SR.

Potrebujeme hovoriť otvorene

Súčasťou kampane sú plagáty a videá so zameraním len na sexuálne vykorisťovanie v rámci obchodovania s ľuďmi, ktoré je celosvetovo s pracovným vykorisťovaním dlhodobo najčastejšími podobami obchodovania s ľuďmi. Prostredníctvom letákov a videí vyzýva MV SR verejnosť na ohľaduplnosť a citlivý prístup k problematike i obetiam, ktoré sa medzi nami pohybujú a potrebujú pomoc.

„O problémoch a nepríjemných témach potrebujeme hovoriť otvorene. Oceňujem prácu mojich kolegov. Verím, že informovanie verejnosti pomôže eliminovať tento druh zneužívania žien, mužov a najmä detí,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Texty a slogany

Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR pripravovalo podklady, texty a slogany. Tie budú spolu s videom zverejňovať nasledujúce mesiace na sociálnych sieťach rezortu vnútra tak, aby zachytili aj prednáborové obdobie v rámci letných brigád.

Sexuálne vykorisťovanie patrí naďalej medzi najčastejšie formy zneužívania v rámci obchodovania s ľuďmi. Od roku 2008 do 2021 bolo do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi zaradených celkom 306 obetí, z toho bolo sexuálne vykorisťovaných 122 obetí. Predstavuje to 40 percent z celkového počtu zaradených obetí do programu. Obeťami sexuálneho vykorisťovania sa stávajú prevažne ženy, no ministerstvo vnútra zachytilo aj prípady sexuálne vykorisťovaných mužov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie