• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl

Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl

Všetky plánované výzvy vychádzajú z Programu Slovensko.

28.7.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) uvoľnilo prostredníctvom integrovaných územných investícií pre samosprávy 2,13 miliardy eur. Ako rezort informoval v tlačovej správe, prvé výzvy týkajúce sa modernizácie ciest II. a III. triedy a tiež základných škôl zverejnia v septembri.

Návrhy prichádzajú z obcí

Všetky plánované výzvy vychádzajú z 13 miliardového Programu Slovensko a budú otvorené do vyčerpania zdrojov. Princípom integrovaných územných investícii podľa MIRRI je, že návrhy na ciele eurofondovej podpory prichádzajú z obcí, miest a krajov.

O integrovaných územných investíciách rozhodujú vo všetkých ôsmich krajoch Rady partnerstva. Za daný kraj združujú zástupcov samosprávy, štátnej správy a sociálno-ekonomických partnerov, ako sú mimovládne organizácie, podnikatelia či cirkvi," vysvetlilo ministerstvo.

Rozhodovať budú Kooperačné rady

Spomínaných osem rád partnerstva má podľa rezortu z Programu Slovensko vyčlenených približne 1,5 miliardy eur. „Tieto zdroje sú určené na priority definované v Programe Slovensko a tiež na projekt Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín," uviedlo MIRRI.


O zvyšných približne 650 miliónoch eur na integrované územné investície rozhodnú podľa ministerstva Kooperačné rady území udržateľného mestského rozvoja (UMR).


Kooperačných rád UMR je 18 a zastrešujú potreby obcí okolo najväčších miest Slovenska. Nie sú súčasťou a ani podriadené krajským radám partnerstva," dodal rezort s tým, že o využití eurofondov rozhodne každá kooperačná rada UMR vopred obdobným systémom ako krajské rady partnerstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie