• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ministerstvo ukončilo hodnotenie ponúk protivzdušnej obrany, za izraelskou sa umiestnili aj ďalšie

Ministerstvo ukončilo hodnotenie ponúk protivzdušnej obrany, za izraelskou sa umiestnili aj ďalšie

Rezort obrany predložil svoj návrh na posúdenie aj Útvaru hodnoty za peniaze a nasledovať bude predloženie materiálu na rokovanie vlády, ktorá rozhodne.

6.9.2023 (SITA.sk) -  Rezort obrany ukončil proces posudzovania ponúk na dodanie systémov protivzdušnej obrany veľmi krátkeho a stredného dosahu.

Na základe hodnotenia expertov ministerstvo odporúča v prvej etape obstaranie prostredníctvom uzatvorenia medzivládnej dohody na dodanie jedného mobilného systému stredného dosahu s Izraelom.

Nemecká aj francúzska ponuka

Za izraelskou ponukou sa umiestnila nemecká a francúzska. Pre zabezpečenie prenosných kompletov protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu ministerstvo odporúča uzatvoriť dohodu s Poľskom, pričom za ním nasleduje Švédsko, Francúzsko a Južná Kórea. Obstarávacie náklady na obidva typy odporúčaných systémov sú vo výške takmer 194 miliónov eur.

Ako rezort spresnil, predpokladaná hodnota zákazky bola viac ako 196 miliónov. Dodanie techniky sa v rámci ponúk pohybuje v rozmedzí rokov 2024 až 2027. Záverečné rozhodnutie pri výbere najvhodnejšieho riešenia však urobí vláda. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Štátny tajomník MO SR Marian Majer sa vyjadril, že otázka zabezpečenia modernej protivzdušnej obrany SR patrí medzi dlhodobé nedostatky v obranných spôsobilostiach krajiny.

Platí, že vďaka spojencom máme príležitosť vyriešiť túto potrebu k spokojnosti aj z hľadiska hodnoty, ktorú môžeme v rámci dostupných zdrojov získať. Výsledné návrhy riešení reflektujú špecifické potreby našich ozbrojených síl a krajiny,“ uviedol Majer.

Urgentná potreba rozvoja protivzdušnej obrany

Generálny riaditeľ Sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza doplnil, že na základe skúseností z prebiehajúceho konfliktu musí nielen Slovensko, ale aj mnoho spojeneckých štátov riešiť urgentnú potrebu rozvoja spôsobilostí protivzdušnej obrany.

„Táto situácia preto vytvára veľkú záťaž na existujúce výrobné kapacity, čoho dôsledkom je rast cien a predlžovanie doby dodávok. Z uvedených dôvodov je pre Slovensko nevyhnutné urobiť toto rozhodnutie čo najskôr,“ vyhlásil Homza.

Rezort obrany predložil svoj návrh na posúdenie aj Útvaru hodnoty za peniaze a nasledovať bude predloženie materiálu na rokovanie vlády, ktorá rozhodne. V prípade neúspešných rokovaní s vybraným štátom ministerstvo navrhne pokračovanie v rokovaniach s nasledujúcimi štátmi v poradí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie