• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Ministerstvo spustilo turistický semafor, Slovákov v chránených územiach informuje o vyťaženosti trás (video)

Ministerstvo spustilo turistický semafor, Slovákov v chránených územiach informuje o vyťaženosti trás (video)

Údaje aktualizujú každý deň

Ministerstvo životného prostredia v sobotu 10. júla (MŽP SR) spustilo webovú aplikáciu Turistický semafor.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraj Smatana, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Dušan Karaska a námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR Karol Pepich.

Turistický semafor informuje ľudí o výskyte turistov na jednotlivých lokalitách v chránených územiach. Užívatelia, ktorí sa chystajú na návštevu prírody tak môžu vidieť, aká je aktuálna návštevnosť v jednotlivých lokalitách. Informácie im tak umožnia napríklad zmeniť svoje rozhodnutie a vybrať sa na menej vyťaženú lokalitu.

Počet návštevníkov stúpa

Semafor triedi lokality na červené, oranžové a zelené. Zelené sú lokality, na ktorých sa nachádza iba malý počet turistov, oranžové lokality sú miestami so zvýšeným výskytom turistov. Červenou farbou sú oznančované tie miesta, na ktorých sa aktuálne nachádza veľa turistov.


Envirorezort vývojom tejto pomôcky reagoval aj na zvýšený počet turistov v slovenskej prírode. Počet návštevníkov chránených území na Slovensku stúpol o 2,5 milióna mesačne v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Údaje aktualizujú každý deň

Aplikáciu vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia. Obsadenosť jednotlivých lokalít aktuálne určujú na niektorých miestach merače návštevnosti, inde farbu určujú skúsení strážcovia prírody. Údaje na stránke sú aktualizované každý deň o 10:00.


MŽP SR do budúcnosti chce, aby aplikácia prinášala informácie o obsadenosti aj v reálnom čase a podrobnejšie informácie a zaujímavosti o daných lokalitách. Tých aktuálne aplikácia sleduje 230, envirorezort však chce ich počet do budúcnosti zvýšiť. Turistický semafor verejnosť nájde na stránke turistickysemafor.sk.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie