• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS o príspevku na opatrovanie detských onkologických pacientov

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS o príspevku na opatrovanie detských onkologických pacientov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) s návrhom nesúhlasí.

16.6.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom, aby rodičia detských onkologických pacientov po ukončení liečby ich detí dostávali príspevok na opatrovanie. Legislatívny návrh od poslancov z klubu Sloboda a Solidarita (SaS), ktorý parlament v máji posunul do druhého čítania, považuje ministerstvo práce za nesystémový a nevykonateľný.

Výnimka by poprela charakter príspevku

Návrh zákona sa zameriava na finančnú podporu rodičov detí, ktoré trpia jednou zo stanovených diagnóz.

„Takto koncipovaná právna úprava opomína účel zákona, ktorým je podpora začlenenia fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti," argumentuje ministerstvo. Upozorňuje na to, že účelom peňažného príspevku na opatrovanie nie je finančná podpora, resp. kompenzácia straty príjmu osôb vykonávajúcich opatrovanie.

„Ustanovenie výnimky výlučne vo vzťahu k osobám s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a osobám zaradeným do transplantačného programu pre peňažný príspevok na opatrovanie, by bolo popretím základného charakteru peňažného príspevku na opatrovanie," dodáva ministerstvo práce.

Zabezpečenie podpory po ukončení liečby

Od septembra tohto roka by príspevok na opatrovanie mohli úrady práce a sociálnych vecí vyplácať aj rodičom, ktorí opatrujú maloletých pacientov s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletých pacientov zaradených do transplantačného programu.

V novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia to navrhujú poslanci z klubu SaS Tomáš Lehotský, Vladimír Ledecký a Anna Zemanová. Novelou zákona chcú zabezpečiť rodičom detských onkologických pacientov finančnú podporu po ukončení onkologickej liečby ich detí.

Problém zamestnať sa kvôli ochoreniam

„V tomto období je pre mnohých rodičov takýchto detí nemožné zamestnať sa vzhľadom na intenzívnu starostlivosť, ktorú sú nútení poskytovať svojmu dieťaťu, no zároveň v súčasnosti nemajú nárok na finančnú podporu od štátu," uviedli liberálni poslanci. Osobou s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanou na opatrovanie by tak boli aj maloletí pacienti s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletí pacienti zaradení do transplantačného programu.


Dĺžku odkázanosti na opatrovanie má určovať posudkový lekár v rozmedzí od jedného do dvanástich mesiacov od ukončenia aktívnej liečby týchto maloletých pacientov. Aktívnou liečbou má byť podávanie onkologickej alebo hematoonkologickej liečby.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie