• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS, aby sa absolventkám stredných a vysokých škôl priznávala materská dávka

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS, aby sa absolventkám stredných a vysokých škôl priznávala materská dávka

Študentka, ktorá bude zamestnancom menej ako 90 dní a ktorej nastane sociálna udalosť krytá materskou dávkou, by mala určenú dávku z minimálneho vymeriavacieho základu, teda by poberala nízku materskú dávku.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí nesúhlasí s návrhom poslancov z klubu SaS, aby mali absolventky stredných a vysokých škôl nárok na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne.

Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia, ktoré je podmienkou pre priznanie materskej dávky, by sa absolventkám započítavalo aj obdobie štúdia na strednej škole alebo vysokej škole, ak žena toto štúdium úspešne ukončila.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení s týmto opatrením parlament koncom marca posunul do druhého čítania.

V rozpore s účelom minimálneho obdobia poistenia

Ak by parlament návrh schválil, aj za jeden deň nemocenského poistenia, za ktorý je zaplatené poistné, by vznikol nárok na materskú dávku. To by bolo podľa ministerstva práce v rozpore s účelom minimálneho obdobia poistenia, ktoré vychádza z poistného princípu.

„S prihliadnutím na tento poistný princíp, obdobie štúdia by bolo systémové započítať iba v prípade, ak by počas štúdia bol štát platiteľom poistného na nemocenské poistenie,“ upozorňuje rezort.


Študentka, ktorá bude zamestnancom menej ako 90 dní a ktorej nastane sociálna udalosť krytá materskou dávkou, by mala určenú dávku z minimálneho vymeriavacieho základu, teda by poberala nízku materskú dávku.

Niektorým by sa obdobie štúdia nezapočítalo


Do obdobia 270 dní sa má započítať len obdobie štúdia na strednej škole alebo vysokej škole, ak poistenkyňa získala týmto štúdiom príslušný stupeň vzdelania.

„Nárok na materské tak nevznikne študentkám vysokých škôl, ktoré porodia v treťom ročníku a ktoré počas štúdia pracovali, avšak nezískali potrebné obdobie nemocenského poistenia v trvaní 270 dní v posledných dvoch rokoch,“ upozorňuje rezort práce. Týmto študentkám by sa obdobie štúdia na vysokej škole nezapočítalo, nakoľko ním nezískali príslušný stupeň vzdelania.

V Česku sa to osvedčilo

„Cieľom návrhu je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy,“ tvrdia liberáli.


Týmto opatrením sa podľa nich zlepšia možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré vzhľadom na nemožnosť poberať materskú dávku po ukončení štúdia nemajú vytvorené priaznivé podmienky na materstvo.


„Pri tvorbe tohto legislatívneho návrhu vychádzame z praxe, ktorá sa osvedčila v Česku, kde táto právna úprava už platí a okrem iných faktorov spôsobuje odlev slovenských študentiek na české vysoké školy, čím naše hospodárstvo výrazne stráca,“ dodali poslanci za SaS.


Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má v súčasnosti nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dizajnový projektor The Freestyle2 od Samsungu: skvelý darček na hranie aj pozeranie filmov

dizajnovy projektor the freestyle2 od samsungu skvely darcek na hranie aj pozeranie filmov

11.12.2023 (SITA.sk) - Ideálny darček pre tých, ktorí milujú komfort a zážitky. Vďaka prenosnému projektoru The Freestyle2 od Samsungu môžete mať k dispozícii projektor, hernú konzolu, reproduktor aj náladové osvetlenie kedykoľvek a kdekoľvek. Môžete si vytvoriť unikátny kino zážitok doma aj na chalupe, zahrať si hru s premietaním obrazu na strope pokojne aj z postele, púšťať si obľúbenú hudbu na oslave s priateľmi a vytvoriť si útulnú atmosféru s ambientným osvetlením napríklad aj v stane.

The Freestyle 2. generácie ponúka celkom štyri rôzne spôsoby používania, ktoré môžete naplno využiť doma, ale taktiež veľmi ľahko a pohodlne ho môžete zbaliť aj na cesty. Výhodou je automatické nastavenie a zabudovaný smart systém. Zabudnite na káble a ťažké zariadenia a užite si voľnosť pri sledovaní audiovizuálneho obsahu s The Freestyle2. Aktuálne je vo vianočnej ponuke s Xbox Game Pass, originálnym XBOX ovládačom a prenosnou batériou zadarmo.

Rýchlejší procesor pre hráčov

Oproti predchádzajúcej generácii má nový The Freestyle 2. generácie výkonnejší procesor a väčšiu pamäť, takže je ešte rýchlejší a plynulejší ako Freestyle Gen1.

Projektor dokáže nahradiť smart televízor – po pripojení na internet máte prístup k OOT aplikáciám aj službám Samsungu. Na rozdiel od iných projektorov má automatické vylaďovanie obrazu – vyrovná, vyhladí, zaostrí obraz a zlepší farby. Je jedno, na akú stenu premietate, výsledkom bude vždy rovnako kvalitný obraz. Dokáže to vďaka inteligentným funkciám Auto Keystone, Auto Leveling a Auto Focus. Tieto funkcie sľubovala už prvá generácia, ale pri dvojke naozaj platí, že môžete bez obáv prenechať dolaďovanie na umelú inteligenciu a zatiaľ si urobiť popcorn.

Rozlíšenie obrazu je rovnaké: 1080 Full HD, kvalita farieb s označením PurColor. Projektor dosahuje uhlopriečku až 100" a ak by vám to bolo málo, môžete zapojiť ďalší projektor a posunúť hranicu až na 160". To už sľubuje kvalitný zážitok z hrania, na rozdiel od premietania v televízore, ktorý svojou veľkosťou dosť limituje možnosť vnímať detaily. Pri takejto rozsiahlej obrazovke si napríklad oveľa viac užijete cestovanie vesmírom, pretože samotný obraz vás pohltí. To už ani nehovoríme o zvuku, ktorý je prekvapivo dobrý na také malé zariadenie. Samsung zaručuje 360° zvuk bez pridania ďalších reproduktorov. Výdrž originálnej externej batérie, ktorá sa nabíja cez klasický USB-C port, je zhruba tri hodiny. Môžete, samozrejme, premietať so zapojením do elektriny, alebo dokúpiť ďalšiu baterku či powerbanku.

Herný balíček s konzolou aj externou baterkou

Aktuálne je zaujímavá ponuka Samsungu pre hráčov videohier. V rámci vianočnej ponuky kúpite zariadenie spolu s 3-mesačným Xbox Game Passom, originálnym herným ovládačom a prenosnou externou baterkou, všetko v hodnote 999 €.

Ak vás zaujali Samsung zariadenia, môžete siahnuť aj po televízoroch Samsung OLED TV, Neo QLED, QLED, lifestylových televízoroch Samsung The Frame, The Serif, The Sero alebo po soundbaroch. Na výber však máte aj skladacie telefóny s ohybným displejom Samsung Galaxy Z Fold5, Galaxy ZFlip5, sériu Galaxy S23, slúchadlá Galaxy Buds2 Pro, či úplné novinky – tablety Galaxy Tab S9 FE, slúchadlá Galaxy Buds FE, smartfón Galaxy S23 FE či prívesok Galaxy SmartTag2, s ktorým už nič nestratíte. Všetky tipy na vianočné darčeky od Samsungu nájdete tu.

Informačný servis


Počasie