• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Ministerstvo práce dalo počas jedného roka na udržanie zamestnanosti 1,4 miliardy eur

Ministerstvo práce dalo počas jedného roka na udržanie zamestnanosti 1,4 miliardy eur

Ministerstvo práce a sociálnych vecí cez úrady práce podporilo ku koncu marca tohto roka 48 684 podnikov a takmer 108-tisíc SZČO.

16.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo počas jedného roka na udržanie zamestnanosti viac ako 1 miliardu 402 miliónov eur a podporilo celkovo 3,8 milióna mesačných príjmov zamestnancov, vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).

Ako uvádza rezort práce a sociálnych vecí v tlačovej správe, vďaka tejto pomoci si tretina ľudí na Slovensku udržala prácu aj počas pandémie.

Ministerstvo cez úrady práce podporilo ku koncu marca tohto roka 48 684 podnikov a takmer 108-tisíc SZČO. Priemerná výška pomoci na jedno pracovné miesto dosiahla vo februári tohto roka viac ako 650 eur, pričom v marci minulého roka bola na úrovni 223 eur.

Opatrenia pre zamestnávateľov

Najviac finančných prostriedkov vyplatili úrady práce prostredníctvom opatrenia pre zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú žiadať o príspevok na mzdy všetkých zamestnancov v závislosti od poklesu tržieb. Zatiaľ čo v apríli minulého roka mohli získať 180 eur až 540 eur, teraz môžu dostať od 330 eur do 870 eur na jedného zamestnanca.

„Cez toto opatrenie ministerstvo práce doteraz vyplatilo viac ako 677 miliónov eur, čím podporilo 1 964 615 mesačných príjmov zamestnancov," informoval rezort.

Príspevky najviac čerpajú subjekty v priemysle

Príspevky na udržanie zamestnanosti najviac čerpajú subjekty v priemysle. Tvoria takmer tretinu celkovej prerozdelenej sumy. Priemyselná výroba je zároveň odvetvím s najväčším počtom podporených pracovných miest.

Medzi ďalšie najviac podporené odvetvia patrí aj veľkoobchod a maloobchod, ubytovacie a stravovacie služby a stavebníctvo.

Podiel mikropodnikov s menej ako 10 zamestnancami na vyplatenej sume od septembra minulého roka postupne rastie a podľa dostupných údajov za november minulého roka až január sa stabilizoval blízko 45 %. Podľa predbežných čísiel za február tohto roka je podiel mikropodnikov na čerpanej pomoci 57,27 %.

Podiel veľkých podnikov na čerpanej sume sa oproti predchádzajúcim mesiacom znižuje, za február klesol oproti septembru z 24 % na 9,8 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie