• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Ministerstvo obrany si pripomenulo výročie konca prvej svetovej vojny tradičným Behom na počesť vojnových veteránov (foto)

Ministerstvo obrany si pripomenulo výročie konca prvej svetovej vojny tradičným Behom na počesť vojnových veteránov (foto)

Tohtoročnom behu sa zúčastnilo 200 bežcov.

11.11.2023 (SITA.sk) - Rezort obrany a široká verejnosť si v sobotu 11. novembra pripomenuli Deň vojnových veteránov tradičným Behom na počesť vojnových veteránov.

Symbolický štart

Ten sa začal symbolicky o 11:11, a teda v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 v Compi?gne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR s tým, že v sobotu si pripomíname 105. výročie skončenia prvej svetovej vojny. Súčasne je tento deň aj Medzinárodným dňom vojnových veteránov, ktorého symbolom je červený mak, ktorý vzdáva úctu všetkým bojujúcim za slobodu národov a nadčasové hodnoty.

MO SR informovalo, že na tohtoročnom behu sa zúčastnilo 200 bežcov vrátane vojakov v plnej poľnej, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, reprezentantov Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica či príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR. Bežci tak vzdali hold hrdinom boja za slobodu. Rezort obrany si uctil pamiatku obetí vojen aj pietnou spomienkou na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke.

Večná úcta a česť hrdinom

„Hrdinom, ktorí v boji za ideály slobody a demokracie položili to najcennejšie, patrí večná sláva, česť a všetka naša úcta. Ich odkaz tu bude žiť naveky, nikdy im to nezabudneme,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňák.

Rezort obrany súčasne informoval, že aktuálne eviduje 8 970 žijúcich vojnových veteránov, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny a takzvaných novodobých vojnových veteránov. Osemnásť z nich sa zúčastnilo bojov druhej svetovej vojny. Od roku 2004 ministerstvo obrany priznalo postavenie vojnového veterána celkovo 10 542 osobám.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie