• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Ministerstvo nepovažuje kritiku Cyklokoalície za korektnú, pri tvorbe stratégií cyklodopravy chce využiť verejné zdroje

Ministerstvo nepovažuje kritiku Cyklokoalície za korektnú, pri tvorbe stratégií cyklodopravy chce využiť verejné zdroje

Ministerstvo dopravy a výstavby pripomína, že Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike (Cyklostratégia) existuje už od roku 2013.

Ministerstvo dopravy a výstavby postupuje pri tvorbe stratégií a plánov na rozvoj cyklodopravy s úsilím maximálne využiť verejné zdroje, ktoré na Slovensko v najbližšom období prídu z Európskej únie a zdrojov štátneho rozpočtu.

Rezort dopravy zároveň nepovažuje nedávnu kritiku Cyklokoalície za korektnú, pretože po odbornej stránke s koalíciou úzko spolupracuje a jej zástupcovia sú na ministerstve kedykoľvek vítaní.

Informoval o tom agentúru SITA odbor komunikácie ministerstva dopravy v reakcii na kritiku Cyklokoalície, podľa ktorej ministerstvo nemá vlastnú víziu ani koncepciu rozvoja cyklodopravy ako moderného dopravného módu a navyše hrozí strata financií vyčlenených v Operačnom programe Slovensko na cyklodopravu.

Stratégia existuje od roku 2013

Ministerstvo dopravy a výstavby pripomína, že Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike (Cyklostratégia) existuje už od roku 2013. Odvtedy postupne zavádza rezort jednotlivé opatrenia na dosiahnutie cieľov Cyklostratégie, a to v úzkej spolupráci so samosprávami a zástupcami občianskeho sektora.

V súčasnosti Cyklostratégiu aktualizuje ministerstvo dopravy spolu s Cyklokoalíciou, preto nepovažuje kritiku zo strany organizácie za konštruktívnu.

Doležal podceňuje nepripravenosť

Prezident Cyklokoalície Dan Kollár v otvorenom liste adresovanom ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi vytkol, že rezort neuplatňuje rozhodovanie na základe dát a princípu hodnoty za peniaze.


Podľa neho podceňuje aj nepripravenosť verejnej správy na výzvy, na ktoré bude musieť reagovať v súvislosti s plánom obnovy, v ktorom je pre cyklodopravu vyčlenená suma 100 miliónov eur. Cyklokoalícia kritizovala ministerstvo, že v rámci plánu obnovy je cyklodoprava iba prílepkom k železničnej doprave.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie