• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Ministerstvo dopravy čoskoro spustí nový informačný systém, bude slúžiť pre ubytovanie utečencov z Ukrajiny

Ministerstvo dopravy čoskoro spustí nový informačný systém, bude slúžiť pre ubytovanie utečencov z Ukrajiny

Bude obsahovať a prideľovať ubytovacie kapacity v reálnom čase, informoval rezortný štátny tajomník Jaroslav Kmeť.

9.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy a výstavby čoskoro spustí nový informačný systém pre ubytovanie utečencov z Ukrajiny.

Bude obsahovať a prideľovať ubytovacie kapacity v reálnom čase, informoval v stredu po rokovaní vlády rezortný štátny tajomník Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina).

Doležal bol poverený koordináciou 

„O tom asi budeme hovoriť neskôr, možno zajtra, možno pozajtra. Čo sa týka ubytovacích kapacít, ide najmä o kapacity, ktoré sú pod kontrolou štátu. Jednotliví ministri aj dostali úlohu sprevádzkovať a pripraviť ubytovacie kapacity tak, aby vlny utečencov, ktoré ešte len prídu, mali miesta k dispozícii,“ povedal Kmeť.

Vláda poverila ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) koordináciou činností pri sprostredkovaní ubytovania v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenska z dôvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Na tento účel má bezodkladne zabezpečiť a prevádzkovať informačný systém.

Mapujú a manažujú

Dostali sme zoznam ubytovacích kapacít, obvolali a zaradili sme ich do pôvodného informačného systému pomocpreukrajinu.sk. Teraz sa snažíme ešte lepšie zmapovať a manažovať,“ uviedol Kmeť.

V pôvodnom systéme je asi 2 500 ponúk na ubytovanie v štátnych, hotelových aj súkromných zariadeniach. Minister dopravy bol podľa štátneho tajomníka aj v utorok na východnom Slovensku, pomáhal nastaviť procesy pre ubytovacie kapacity aj organizáciu dopravy.

Košice sú podľa Polačeka na prahu humanitárnej katastrofy, bez pomoci štátu sa o utečencov nedokážu postarať


Mesto Košice je podľa jeho primátora Jaroslava Polačeka na prahu humanitárnej katastrofy.


Informovala o tom Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice.


„Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ uviedol Polaček.

Zabezpečili stravu aj núdzové ubytovanie

Ako ďalej informoval, denne do Košíc prichádzajú desiatky autobusov a individuálne stovky ľudí z Ukrajiny. Samosprávy nemajú kompetenciu v tomto mimoriadnom stave pomáhať ľuďom utekajúcich pred vojnou, je to podľa Polačeka úloha štátu.


„My nemôžeme tieto otázky riešiť a ani v nich rozhodovať, máme úplne iné úlohy. Chceme sa však o týchto ľudí postarať, venujeme sa im, ako najviac môžeme, ale kapacitne to už mesto Košice nezvláda,“ uviedol Polaček.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na kúpalisku Červená hviezda pri železničnej stanici mesto uplynulý štvrtok spustilo prevádzku pracoviska pomoci všetkým ľuďom, ktorí do Košíc prichádzajú z Ukrajiny. Mesto zabezpečilo stravu aj núdzové ubytovanie.

„Už neraz sa stalo, že v noci nám tam naraz dorazilo viacero autobusov s utečencami. Dnes v noci nám prišlo bez predchádzajúceho avíza v priebehu poldruha hodiny zhruba 500 utečencov. Za uplynulý deň sme vybavili zhruba 1 500 ľudí. S vypätím všetkých síl sa o nich naši dobrovoľníci postarali a my sme preto rozšírili kapacitu tohto hotspotu z pôvodných 300 na súčasných 400 miest,“ informoval primátor.

Potrebujú sto dobrovoľníkov na deň

Ak by chceli vo vlastnej réžii zabezpečiť len bežnú stravu pre utečencov, vyšlo by ich to denne na 5 000 eur.


Ako ďalej uviedol primátor, v priebehu utorka sa z neoficiálnych zdrojov dozvedeli, že na železničnú stanicu prídu ešte v utorok večer a v noci z Čiernej nad Tisou vlaky so stovkami utečencov, ktorí potrebujú pomoc, a tak by to odteraz malo byť aj v ďalších dňoch.

„Nevieme, koľko ľudí bude v tých vlakoch a koľko z nich bude potrebovať ubytovanie. Je nefér, aby sme od predstaviteľov štátu nemali konkrétne a priame informácie. Je nefér, že nás štát neinformuje, čo sa deje, nikto nevydáva pokyny a rozhodnutia. Chceme pomáhať, no musíme sa pozerať aj na Košičanov a naše mesto,“ uviedol Polaček.


„Vyzývame, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo máme robiť. Nemáme informácie o tom, koľko ľudí prijalo azyl, koľko tu chce zostať. Nemáme informácie ani dáta. Bez nich a podpory nevieme, ako máme postupovať a aké máme prijímať rozhodnutia,“ uviedol primátor.

Prosili o pomoc okresný úrad

Mesto podľa Polačeka už pred 11 dňami prosilo o pomoc Okresný úrad v Košiciach. Požiadali ich o 5 000 postelí a matracov, ktoré by využili v stanovom mestečku. Prisľúbilo ich 1 000 pre mesto a ďalších 1 000 pre Košický samosprávny kraj.

„Každý deň sa na ne pýtame, nikto nevie, kde sú, ale vraj tu už mali byť. Žiaľ, nie sú. Štát tvrdí, že sa na takýto scenár mesiace pripravoval. Táto humanitárna kríza však nemôže byť založená len na dobrovoľníkoch a samosprávach, ktoré nahrádzajú štát. Ešte minulý týždeň sme požiadali o aspoň 20 vojakov, ktorí by nám pomáhali s utečencami. Doposiaľ sme aj napriek urgenciám nedostali nikoho,“ dodal Polaček.

Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti Ukrajiny

Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimira Putina sa nebude chcieť uspokojiť len s kontrolou Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine a s anexiou polostrova Krym.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pre agentúru SITA to povedal Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra Asociácie pre medzinárodné otázky so sídlom v Prahe.

Novorusko a Malorusko

Mapa zobrazovala územie Ukrajiny rozdelené do viacerých celkov. Jedným z nich je takzvané Novorusko, ktoré by od Donbasu siahalo až po Charkov na východe a Odesu na západe.


V strede Ukrajiny od Poltavy po Žitomyr by vznikla Ukrajina, označovaná ako Malorusko. Táto časť by zahŕňala aj Kyjev. Západnú Ukrajinu by tvorili územia Halíče a Volyne a poslednými časťami by boli Zakarpatsko a Bukovina.

Na fyzickú kontrolu budú potrebné náklady

Iné scenáre podľa Havlíčka hovoria o rozdelení Ukrajiny podľa rieky Dneper. Dodáva však, že na fyzickú kontrolu väčšieho územia Ukrajiny bude musieť Rusko vynaložiť obrovské zdroje a náklady, ktoré by dozerali na poriadok v obsadených územiach.


„Každopádne to bude Rusko stáť už s ohľadom na dnes prebiehajúci gerilovú vojnu nesmierne množstvo zdrojov a kapacít,“ konštatoval Havlíček.

Snaha Moldavska je hodná potrestania

Politológ tiež zatiaľ vidí ako málo pravdepodobné, že by sa Putin pustil do ďalšej vojenskej expanzie, ktorá by mohla mať za cieľ napríklad Moldavsko, ktorého jedna časť, Podnestersko, je prakticky pod kontrolou Moskvy.

Snaha Moldavska dostať sa pod vedením prezidentky Maie Sandu do Európskej únie (EÚ) môže byť podľa Havlíčka nebezpečná a „hodná potrestania“. „Moldavské ozbrojené sily by potom neboli pre Putina žiadnou veľkou prekážkou. Z opačnej strany je ale riziko v tom, že by si Moskva znepriatelila ďalšiu krajinu a jej spoločnosť,“ uzatvára Havlíček.

Aké budú ekonomické dopady invázie Ruska na Ukrajinu? Analytik odporúča sledovať niekoľko faktorov

Invázia Ruska na Ukrajinu prekvapila Európu, svet a aj trhy. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, investori spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov a začali nakupovať bezpečné aktíva, ako sú drahé kovy a dlhopisy.

„Veľký rast nestability priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel. Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu,“ povedal Horňák.


Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol podľa neho až tak veľký. Desaťročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %.

Z Ruska k nám prúdi ropa aj plyn

Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, keď podiel importov a exportov sa pohybuje v jednotkách percent, Ruská federácia však podľa Horňáka dodáva na Slovensko až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu.

„Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu, napríklad železnej rudy,“ hovorí analytik.


Vzhľadom na tento vývoj existuje podľa Horňáka niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať. Cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období.

Tlak na verejné financie vzrastie

V prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov, materiálov, tovarov môže zároveň prísť pokles ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností. Do popredia sa podľa analytika dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie.

Samotné napätie a nestabilita budú podľa analytika negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov, vzrastie tlak na verejné financie, a to nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom, ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok.


„Pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta,“ dodal Horňák.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie