• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Ministerka Kolíková čelila v parlamente odvolávaniu, za jej koniec vo funkcii hlasovalo 51 poslancov (video)

Ministerka Kolíková čelila v parlamente odvolávaniu, za jej koniec vo funkcii hlasovalo 51 poslancov (video)

Jediným cieľom tejto mimoriadnej schôdze je pokus ľudí okolo Fica a Pellegriniho, aby si udržali vplyv v slovenskom súdnictve.

Mária Kolíková (Za ľudí) zostáva ministerkou spravodlivosti, za jej odvolanie v parlamente hlasovalo 51 poslancov, proti ich bolo 63, zdržali sa dvaja a z prítomných zákonodarcov nehlasoval jedne.

Jediným koaličným poslancom, ktorý hlasoval za odvolanie ministerky spravodlivosti je Martin Čepček (OĽaNO). Zdržali sa dvaja, a to Róbert Halák a Radovan Marcinčin (obaja OĽaNO). Na hlasovaní sa nezúčastnilo z hnutia OĽaNO 27 poslancov.

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR (NR SR) iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Na jej začiatku sa prezentovalo 114 poslancov a parlament bol tak uznášaniaschopný. Schválený bol procedurálny návrh, aby sa rokovalo v pondelok aj po 19.00 až do úplného prerokovania návrhu a hlasovania. Naopak nebol schválený návrh, aby sa hlasovalo tajne.


Ako tesne po 18.00 na sociálnej sieti Facebook napísal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), koaliční poslanci za odvolanie ministerky spravodlivosti nezahlasujú, premiér Eduard Heger (OĽaNO) ju neodvolá. „Čaká nás ešte dlhá mimoriadna schôdza, podľa počtu prihlásených do rozpravy asi do noci,“ uviedol Grendel s tým, že podstatné ale je, že koalícia ide ďalej.

Video: Mimoriadna schôdza parlamentu


Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu do funkcie ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti. „Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,“ uviedli.


Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe.


„Mária Kolíková je bez akýchkoľvek pochybností spoluvlastníčkou firmy MK Real, s.r.o. Ďalšími spoluvlastníkmi tejto firmy sú brat a matka ministerky a konateľkou je nevlastná sestra ministerky. Konateľka bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru takmer 16-tisíc eur, ktoré patrili majiteľom bytov v bytových domoch v Moste pri Bratislave, ktoré spravovala rodinná firma Kolíkovcov MK Real, s.r.o.,“ doplnili poslanci v návrhu.

Vláda s návrhom nesúhlasí

Návrh skupiny poslancov parlamentu na vyslovenie nedôvery ministerke Kolíkovej vníma vláda nielen ako súčasť politického boja, ale aj ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov a zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu. Vláda to konštatuje v uznesení k návrhu na odvolanie Kolíkovej, ktoré prijala na svojom pondelňajšom online rokovaní. Kabinet zároveň s návrhom nesúhlasí.

Vláda v prijatom uznesení uvádza, že prvým dôvodom na vyslovenie nedôvery má byť Kolíkovej údajná neodbornosť.


„Vo vzťahu k tomu je potrebné uviesť, že vláda SR si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda SR nemá žiadne pochopenie. Počas predošlých vlád prišlo za aktívneho príspevku navrhovateľov k masívnemu rozkrádaniu verejných zdrojov a k účinnému vyvodeniu spravodlivosti je mimoriadne dôležité, aby aj justičné prostredie prešlo potrebnou reformou, modernizáciou a špecializáciou, k čomu ministerka spravodlivosti od svojho nástupu robí všetky potrebné kroky,“ podotkol kabinet.

Obvinenie ministerky z klamstva

Jedným z dôvodov na vyslovenie nedôvery je obvinenie ministerky z klamstva pri „komentovaní tragického úmrtia generála Milana Lučanského, či úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka vo výkone väzby“. Vláda odmieta a jednoznačne odsudzuje politické zneužívanie týchto nešťastných udalostí ako aj snahy vnášať do spoločnosti nepriateľské emócie.

Kabinet považuje za dôležité v tejto situácii vecné, odborné odkomunikovanie faktov a v tomto ohľade plne dôveruje ministerke spravodlivosti, ktorá je kvalifikovanou odborníčkou vo svojom rezorte. Aj v uvedených prípadoch poskytla verejnosti všetky potrebné a najmä overené a pravdivé informácie, podložené aj výsledkom nezávislého prešetrovania udalostí.


Ďalším dôvodom na vyslovenie nedôvery má byť skutočnosť, že Ministerstvo spravodlivosti SR poskytlo žiadateľom dotácie na podporu ľudských práv v objeme viac ako 700-tisíc eur. K uvedenému vláda konštatuje, že je prinajmenšom paradoxné, ak takýto dôvod uvádzajú poslanci za stranu Smer-SD.


Vláda považuje za zarážajúce a odsúdeniahodné, ak sa o podporených projektoch, ako sú napríklad linka pomoci deťom, podpora vzdelávania rodičov s deťmi s poruchou sluchu, podpora sebaobhajovania a samostatnosti ľudí s mentálnym postihnutím, podpora mobilnej aplikácie pre osoby s autizmom na učenie sa identifikácie emócií, poslanci v predloženom návrhu vyjadrujú, že ide o aktivity, „ktoré musí skupina poslancov NR SR vnímať ako úplnú stratu zmyslu pre realitu“.

Šeligova výzva poslancom OĽaNO

Poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga vyzval poslancov hnutia OĽaNO, aby podali podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ak vnímajú „tieň podozrenia“ v súvislosti s konaním ministerky Kolíkovej. Povedal to v relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo. „Poďme to vyšetriť. Aby tam išiel poslanecký prieskum, aby si vypýtali akékoľvek dáta. My sme sa o tomto bavili aj na klube a nikto s týmto nemá žiadny problém,“ dodal Šeliga.


Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti napísal, že za ministerkou Kolíkovou od prvého dňa vidieť poctivú prácu pri očiste justície a prinavracaní dôvery v právny štát a spravodlivosť na Slovensku. Plnú podporu jej vyjadril v mene poslaneckého klubu SaS aj Ondrej Dostál.


„Dôvody, s ktorými prichádza opozícia a ktorými chce zdôvodniť svoj návrh na vyslovenie nedôvery Márii Kolíkovej, sú nedostatočné, nedôveryhodné až absurdné,“ povedal s tým, že Kolíková podľa neho viackrát odpovedala na otázky a podrobne a dôveryhodne vysvetlila všetky výhrady, ktoré sú voči nej vznášané. „Každý, kto to s bojom proti korupcii myslí vážne, by dnes mal hlasovať proti vysloveniu nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej,“ zdôraznil Dostál.

„Spomenúť možno reformu zloženia Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, reformu zloženia Ústavného súdu alebo zriadenie Najvyššieho správneho súdu,“ uviedol s tým, že jej bude držať palce pri plnení ambicióznych cieľov, ktoré sme si v programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera stanovili v oblasti justície. „Rovnako ako strana SaS, pani ministerku Kolíkovú plne podporujem a stojím za ňou,“ dodal.

Smer poukazuje na „reálne zlodejiny“

Predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na pondelňajšej tlačovej konferencii uviedol, že ministerka Kolíková počas svojho odvolávania v parlamente nevysvetlila nič a ku všetkým podozreniam sa v podstate priznala. A vláda podľa neho o týchto podozreniach podľa jeho slov ani nechce hovoriť.


Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa čuduje, ako môže Kolíková vydržať tento tlak a „držať sa stoličky za každú cenu“. Smer-SD sa snaží podľa neho poukazovať na „reálne zlodejiny“ Kolíkovej a tvrdí, že je to bežná opozičná agenda.

Kolíková je garanciou zmeny

Podľa Tomáša Lehotského (Za ľudí) je dnes ministerka Kolíková garanciou, že slovenské súdnictvo sa mení, že Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) strácajú svoj vplyv na slovenských súdoch a prokuratúre. Je pre nich prekážkou, preto tie vymyslené kauzy a nezmyselná diskreditácia.

„Jediným cieľom tejto mimoriadnej schôdze je pokus ľudí okolo Fica a Pellegriniho, aby si udržali vplyv v slovenskom súdnictve. Veľa ich ´kamošov´dnes sedí vo väzbe a rozpráva. Potrebujú ich dostať von. O to tu dnes hrajú,“ doplnil Lehotský.


Poukázal na to, že v justícii sa po voľbách stihlo za krátky čas urobiť veľa s jediným cieľom, ktorým je očista súdnictva a návrat spravodlivosti po rokoch budovania mafiánskeho štátu. Podotkol, že parlament schválil reformu justície ústavnou väčšinou.

Hanebné divadlo v parlamente

Bývalý koaličný poslanec za stranu Za ľudí Miroslav Kollár (nezaradený) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že to, čo sa dnes deje v parlamente, je úplne zbytočné a mimoriadne hanebné divadlo.


„Podrobne som si prešiel argumentáciu tých, čo predložili návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a úprimne hovorím, že je to podľa mňa nesúrodá znôška indícií a obvinení, ktoré sa však týkajú jej príbuzných, ale nie jej,“ dodal. Z toho, čo podľa vlastných slov počúva, kritici Kolíkovej nemajú ani jeden dôkaz priamo voči ministerke. V hlasovaní Kolíkovú podporí.


Podporu Kolíkovej deklaruje aj ďalší bývalý stranícky kolega Tomáš Valášek (nezaradený). „Pozorne som si prečítal obvinenia na jej adresu, vypočul si opozíciu v parlamente a porozprával som sa o veci so samotnou ministerkou. Môj záver je, že Smer varí z vody, dôkaz o pochybení hodného odvolania som od opozície nepočul,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie