• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Ministerka Kolíková bude v parlamente čeliť odvolávaniu, zvolanie mimoriadnej schôdze inicioval Smer-SD

Ministerka Kolíková bude v parlamente čeliť odvolávaniu, zvolanie mimoriadnej schôdze inicioval Smer-SD

Mimoriadna schôdza parlamentu bude v pondelok 10.5. 2021

5.5.2021 (Webnoviny.sk) - Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej sa opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) pokúsi odvolať Máriu Kolíkovú (Za ľudí) z funkcie ministerky spravodlivosti, sa bude konať v pondelok 10. mája so začiatkom o 10:00.

Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) podala v Národnej rade SR návrh na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí).

Mária Kolíková a jej rodina podľa Smeru-SD „okráda ľudí a vyciciava štát“.


Fico poukázal na to, že spoločnosť Elektronika, ktorej predsedom predstavenstva je brat ministerky Kolíkovej, a v ktorej bola členkou predstavenstva aj ona v roku 2016, uzavrela v roku 2020 s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) zmluvy za 1,5 milióna eur.

Musí dôverovať Opettovi

Mária Kolíková odišla z predstavenstva firmy, keď sa stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti v roku 2016. Vo firme po nej nastúpil Lukáš Opett.


„Musí mu veľmi dôverovať, lebo Opett je konateľom aj spoločnosti Kolíková & Partners od 27. apríla 2016. Opäť dátum, keď odchádza za štátnu tajomníčku,“ pokračoval Fico s tým, že firma Elektronika uzatvára zmluvy s RTVS aj s Divadlom Nová scéna, teda so štátnymi inštitúciami.

Spoločnosť uzavrela 12 zmlúv

„Firma, na ktorú má vplyv. Neviem, či je tam akcionárka, ale minimálne cez Opetta je tam,“ dodal Fico. Spoločnosť uzavrela s RTVS a Divadlom Nová scéna v roku 2020 spolu 12 zmlúv.


Strana Smer-SD 20. apríla na tlačovej besede informovala o tom, že konateľka firmy, ktorej spoločníčkou je údajne aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bola v januári 2020 odsúdená za spreneveru.

Po otcovi prevzal firmu Kolíkovej brat

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková potvrdila, že spoločnosť Elektronika je firma jej otca, ktorý sa venoval televíznemu prostrediu.


„Následne po jeho úmrtí prevzal spoločnosť môj brat, ktorý v tejto rodinnej firme úspešne pokračuje a má v tom môj obdiv,“ uviedla Kolíková v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstvo spravodlivosti SR.

„Pokiaľ ide o predmet podnikania spoločnosti, všeobecne viem, že ide o realizáciu zákaziek pre televízne štúdiá, kde len nákup samotných zariadení, ktoré sú potrebné pre plnenie predmetu zákazky, predstavuje vysoké hodnoty. Bavíme sa o prenosových vozoch, vybavení televíznych štúdií, špeciálnom hardvéri, kamerách a podobne,“ vysvetlila Kolíková.

Ficovi neplánuje ustúpiť

Ministerka zároveň skonštatovala, že je dôležité sledovať pri verejne činnej osobe konflikt záujmov. Súčasne však podľa šéfky rezortu spravodlivosti treba mať na mysli, že by sa verejnosti nemalo podsúvať presvedčenie, že blízke osoby verejne činných osôb nemôžu byť úspešné, alebo že nemôžu pôsobiť v obchodných vzťahoch so štátom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie