• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Minister Naď oznámil, čo dostane Slovensko od USA za stíhačky MiG-29 pre Ukrajinu (foto)

Minister Naď oznámil, čo dostane Slovensko od USA za stíhačky MiG-29 pre Ukrajinu (foto)

Americká ponuka je podľa ministra Jaroslava Naďa pre nás mimoriadne výhodná a zásadným spôsobom zvýši obranný potenciál Slovenska.

22.3.2023 (SITA.sk) - Slovensko získa od Američanov ako protihodnotu za odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine 12 bojových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper. Informoval o tom poverený minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.

Pôjde o nové vrtuľníky, s ktorými poputuje na Slovensko aj vyše 500 sofistikovaných rakiet AGM-114 Hellfire II. Hodnota tohto balíka je niečo vyše miliardy dolárov.

Zodpovedná obranná politika

„Slovenská republika by zaplatila približne 340 miliónov dolárov v horizonte troch - štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu. Presne tak znie ponuka od vlády USA. Zvyšok, teda približne 660 miliónov dolárov, by sme dostali darom prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu FMF," uviedol Naď.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako dodal, napríklad Bahrajn kúpil len 12 vrtuľníkov s príslušenstvom pred piatimi rokmi za zhruba 911 miliónov dolárov. Šéf rezortu obrany zdôraznil, že o vrtuľníky prejavilo záujem viacero krajín. Slovenská republika dostala ponuku od USA ako prvá.

Podľa Naďa je to jednak pre našu zodpovednú obrannú politiku, vzťahy s USA a tiež pre jasnú podporu Ukrajiny. Zároveň však ide aj o nepriamu kompenzáciu za meškanie stíhačiek F-16, ktoré si objednala Pellegriniho vláda.

Mimoriadne výhodná americká ponuka

Stíhačky sa omeškajú približne o rok, doraziť majú v polovici roka 2024. „Požadovali sme nejakú formu kompenzácie," podotkol Naď.

Podľa ministra obrany je táto ponuka od USA pre nás mimoriadne výhodná a zásadným spôsobom zvýši obranný potenciál Slovenska. Bojové vrtuľníky totiž v súčasnosti vôbec nemáme, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť.

Vrtuľníky AH-1Z Viper sú dvojmiestne stroje, ktorých hlavnou zbraňou je trojhlavňový 20-milimetrový kanón plus navádzané strely. V minulosti mala armáda vo výzbroji ruské stroje Mi-24, pre chýbajúce financie na ich prevádzku sa ich však musela v roku 2011 zbaviť.

Na Ukrajinu pošleme aj systém KUB

Odovzdanie migov Ukrajine schválila vláda v piatok 17. marca. Slovensko pošle na Ukrajinu desať modernizovaných stíhačiek MiG-29, ďalej tri nemodernizované a dlhodobo odstavené migy a k tomu ešte dve batérie protileteckého systému KUB. Po odovzdaní tejto techniky bude môcť vláda podľa Naďa schváliť dohodu s USA.

„Za 13 starých migov a menšiu časť systému PVO KUB máme ponuku za približne 660 miliónov vo forme úplne nových vrtuľníkov s komplet príslušenstvom a množstvom sofistikovaných rakiet. K tomu v hotovosti približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za migy a 50 miliónov za systém KUB," vymenoval Naď.

Celková výška kompenzácie tak podľa jeho slov prekročí 900 miliónov eur. Zároveň sa zbavíme uzemnených migov, ktoré poslúžia Ukrajine. Naď poukázal na to, že Maďarsko opakovane nedokázalo svojich 19 stíhačiek MiG-29 predať ani za zhruba desať miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie