• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Minister Lengvarský nechce pri Sputniku robiť unáhlené závery, radšej počká na stanovisko ŠÚKL

Minister Lengvarský nechce pri Sputniku robiť unáhlené závery, radšej počká na stanovisko ŠÚKL

ŠÚKL bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k ruskej vakcíne.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V a výsledky skúšok. Následne príjme konečné rozhodnutie.

Predpokladá, že o ruskej vakcíne sa rozhodne začiatkom budúceho týždňa. Povedal to po rokovaní vlády.

Lengvarský uviedol, že Sputnik V neskúmal a nebol ani na rokovaniach, ktoré prebiehajú. „V najbližšej dobe budem hovoriť so šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou aj s ľuďmi, ktorí jednotlivé testy robili, aby som bol komplexne informovaný,“ povedal minister zdravotníctva.

Chýbalo množstvo údajov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval, že nemohol prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Takéto stanovisko ŠÚKL zaujal pre množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách.

Hodnotiacu správu zaslal štátny ústav ministerstvu zdravotníctva ešte 30. marca. V čase zaslania tejto správy boli k dispozícii výsledky z 11 zo 14 parametrov laboratórnej kontroly, zvyšné parametre by však podľa hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej nemali vplyv na stanovisko ŠÚKLu.

Laboratórne testy nestačia

„Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, na základe len laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí. Štátny ústav teda i naďalej pracuje na zabezpečení laboratórnych testov dovezených šarží,“ uviedla Jurkemíková.


Dodala však, že ŠÚKL bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k ruskej vakcíne. O očkovaní danou vakcínou aj naďalej rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie