• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Minister Krajčí zhodnotil epidemickú situáciu, čierne okresy pribudli a červené sú stále iba tri (video)

Minister Krajčí zhodnotil epidemickú situáciu, čierne okresy pribudli a červené sú stále iba tri (video)

Denné úmrtia sú rovnako stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) má v utorok tradičnú tlačovú konferenciu o epidemickej situácii, na ktorej v súvislosti s koronavírusom približuje vývoj počtu nakazených, hospitalizovaných, zaočkovaných, ale tiež aj úmrtí.

Ako Krajčí uviedol, situácia na Slovensku sa za posledný týždeň mierne zlepšila. Mobilita obyvateľov od 3. marca klesla, čo je veľkým prínosom k tomu, aby sme pandémiu začali dostávať pod kontrolu. Počet hospitalizácií je síce rekordný, ale zdá sa, že stabilizovaný.

Denné úmrtia sú rovnako stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli.

Reprodukčné číslo sme zlomili a nachádza sa približne na hodnote jedna. Postupne by tak mali začať klesať počty pozitívne testovaných a neskôr aj počty hospitalizovaných v nemocniciach.

Krajčí tiež ukázal, ako sa podľa COVID automatu zafarbí Slovensko od pondelku 15. marca. V tomto týždni máme 30 čiernych okresov, ďalších 46 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené. Od toho budúceho budeme mať už 35 čiernych okresov, 41 bordových a rovnaký počet červených.

Zafarbenie okresov od 15. do 21. marca. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

od 15. do 21. marca

Čierne okresy na Slovensku (35)


Bánovce nad Bebravou, Čadca Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen


Bordové okresy na Slovensku (41)


Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce


Červené okresy na Slovensku (3)


Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín


Krajčí však doplnil, že ak sa budú nastavené opatrenia a obmedzenia dodržiavať, tak čiernych okresov od ďalšieho týždňa ubudne a zafarbenie Slovenska by mohlo vyzerať takto.


Od 22. do 28. marca by mohlo zafarbenie Slovenska vyzerať takto, ak sa budú dodržiavať prijaté opatrenia a obmedzenia. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Vývoj počtu hospitalizovaných. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Aktuálna situácia a jej vývoj v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.


Počasie