• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Minister Korčok odsúdil začaté trestné konanie bieloruskej prokuratúry voči opozícii

Minister Korčok odsúdil začaté trestné konanie bieloruskej prokuratúry voči opozícii

Koordinačná rada a jej členovia sú stíhaní za údajný trestný čin založenia a riadenia extrémistickej skupiny.

22.12.2020 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Ivan Korčok (nom. SaS) odsúdil začaté trestné konanie bieloruskej prokuratúry voči opozícii súčasnej vlády.

Trestné konanie bolo spustené voči Koordinačnej rade a jej členom vrátane Sviatlany Cichanovskej za údajný trestný čin založenia a riadenia extrémistickej skupiny. Stanovisko ministra poskytol tlačový odbor MZVEZ SR.

Korčok zároveň poukázal na to, že tvrdenia bieloruskej vlády o pokračujúcom dialógu sú v príkrom kontraste s konaním jej úradov voči predstaviteľom opozície, občianskej spoločnosti ako aj najširšej verejnosti.

„Bieloruská opozícia je čerstvým nositeľom Sacharovovej ceny. Vzápätí sa proti jej predstaviteľom začína stíhanie za založenie extrémistickej skupiny. Režim tým jasne demonštruje pred medzinárodnou demokratickou verejnosťou, ako chápe politický dialóg so svojimi občanmi. Trestné stíhanie je prejavom zastrašovania akéhokoľvek náznaku opozičného názoru a politickej bezradnosti bieloruskej mocenskej špičky,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Viac k téme: protesty v Bielorusku

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie