• Dnes je: Streda 02. decembra 2020 meniny má Bibiána

Minister Doležal rozhodne o zverejnení predajcov pozemkov pod diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7

Minister Doležal rozhodne o zverejnení predajcov pozemkov pod diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7

Najvyšší súd sa kasačnou sťažnosťou Transparency International Slovensko zaoberal po tom, ako NDS ešte v roku 2016 odmietla sprístupniť detaily o výkupoch pozemkov pod bratislavský obchvat.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zastáva názor, že majú byť zverejnené všetky zmluvy, na ktoré boli vynaložené štátne prostriedky a zverejnenie údajov zákon dovoľuje.

Vyjadril sa tak v súvislosti s predajom pozemkov pod diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 v rámci PPP projektu.

Mená a priezviská predajcov pozemkov podľa nedávneho rozsudku Najvyššieho súdu SR štát tajiť nemá, pretože tie boli pred zápisom nového vlastníka dlhodobo verejne dostupné z katastra nehnuteľností. Súd sa tak stotožnil s názorom mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko v prípade výkupu pozemkov pre výstavbu úsekov D4 a R7 v okolí Bratislavy.

Komisia navrhne ministrovi nové rozhodnutie

„Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude v zmysle právne záväzného názoru Najvyššieho súdu SR konať až po doručení kompletného spisového materiálu. Najvyšší súd SR svojim rozhodnutím zrušil iba rozhodnutie ministra dopravy a výstavby zo dňa 20. 12. 2016,“ zareagovalo pre webový portál NašaDoprava.sk ministerstvo dopravy.


„Opätovne preto zasadne osobitná komisia, ktorá ministrovi navrhne nové rozhodnutie,“ dodal rezort.


Štát zaplatil predávajúcim za pozemky viac ako 350 miliónov eur. Ich mená nie sú doteraz známe napriek opakovaným požiadavkám médií a verejnosti o ich zverejnenie. Na pozemkoch mal dobre zarobiť aj vtedajší predseda strany Most-Híd Béla Bugár.


Výkup pozemkov pre realizáciu PPP projektu zabezpečovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS). Mimovládka očakáva, že rozhodnutie najvyššieho súdu môže priniesť zlom.


NDS zvolí postup po rozhodnutí ministerstva

„Rozhodnutím Najvyššieho súdu SR sa bude zaoberať Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré bude musieť vydať nové rozhodnutie vo veci. Následne, Národná diaľničná spoločnosť vyhodnotí celý proces a bude postupovať v zmysle zákona, pričom presný postup zvolí až po doručení rozhodnutia ministerstva dopravy,“ informovala nás hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.


Najvyšší súd sa kasačnou sťažnosťou Transparency International Slovensko zaoberal po tom, ako NDS ešte v roku 2016 odmietla sprístupniť detaily o výkupoch pozemkov pod bratislavský obchvat. Mimovládna organizácia následne neuspela ani s rozkladom na ministerstve dopravy a so žalobou na Krajskom súde Bratislava.


„Ministerstvo sa našou žiadosťou bude musieť zaoberať znova, je však viazané názorom Najvyššieho súdu, ktorý nám dal za pravdu,“ uviedla nedávno mimovládka. Tá bola v spore žalobcom, ministerstvo dopravy ako obžalovaný.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie