• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Minimálna mzda sa na Slovensku zvýši o 50 eur, vzrastú aj ďalšie platové nároky

Minimálna mzda sa na Slovensku zvýši o 50 eur, vzrastú aj ďalšie platové nároky

Prvý stupeň náročnosti práce spočíva vo výkone pomocných, prípravných alebo manipulačných prác. Ide napríklad o prácu upratovačky, chyžnej, či skladníka s minimálnym mzdovým nárokom na rok 2024 v sume 750 eur.

Minimálna hrubá mzda sa na Slovensku od začiatku budúceho roka zvýši zo 700 eur na 750 eur.

V pondelok sa na tom na rokovaní tripartity dohodli zamestnávatelia, odborári a členovia vlády.

Suma 750 eur však bude predstavovať len základnú úroveň minimálnej mzdy zodpovedajúcu najnižšiemu stupňu náročnosti práce.

Šesť stupňov náročnosti práce

Zákonník práce totiž definuje tzv. minimálne mzdové nároky zamestnancov. Vzťahujú sa na zamestnávateľov, u ktorých nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve.


Títo zamestnávatelia sú povinní svojim zamestnancom poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce príslušného pracovného miesta.

Pracovný kódex pozná šesť stupňov náročnosti práce, pričom minimálny mzdový nárok na najnižšom stupni je rovný zákonom určenej minimálnej mzde. Stupeň náročnosti práce určuje zamestnávateľ podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve.


Nárast minimálnych mzdových nárokov je od roku 2021 naviazaný na medziročnú zmenu mesačnej minimálnej mzdy. Suma tak rastie o rozdiel medzi jednotlivými kalendárnymi rokmi. Keďže základná suma minimálnej mzdy sa od začiatku budúceho roka zvýši o 50 eur, takisto o 50 eur stúpne minimálna mzda v druhom až šiestom stupni náročnosti práce.

Mzda zdravotnej sestry

Prvý stupeň náročnosti práce spočíva vo výkone pomocných, prípravných alebo manipulačných prác. Ide napríklad o prácu upratovačky, chyžnej, či skladníka s minimálnym mzdovým nárokom na rok 2024 v sume 750 eur.


Do druhého stupňa náročnosti práce zaraďujeme napríklad prácu pokladníka, či pomocnej kuchárky. V budúcom roku musí hrubý zárobok pri tomto stupni náročnosti práce predstavovať najmenej 866 eur. Tretí stupeň náročnosti práce spĺňa práca zdravotnej sestry, hlavného kuchára a účtovníka. Ich hrubá mzda musí od 1. januára budúceho roka dosiahnuť aspoň 982 eur.

Najvyšší stupeň náročnosti

Pozícia hlavného účtovníka alebo napríklad aj inštruktora autoškoly spadá po štvrtý stupeň náročnosti práce s hrubou mzdou od budúceho roka najmenej 1 098 eur. Do piateho stupňa patrí napríklad práca lekára alebo manažéra výroby.


Od začiatku budúceho roka musia zarábať v hrubom minimálne 1 214 eur. Šiesty, najvyšší stupeň náročnosti práce zodpovedá práci primára alebo generálneho riaditeľa. Ich minimálny mzdový nárok na rok 2024 predstavuje 1 330 eur.


Do mzdy vo forme minimálneho mzdového nároku sa pritom nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie