• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov

Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov

Sumy stravného pre zamestnancov sa zvýšia.

27.5.2023 (SITA.sk) - Sumy stravného pre zamestnancov sa od 1. júna tohto roka zvýšia. Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov na 5,48 eura. Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ceny jedál vzrástli

Ministerstvo tým reaguje na rastúce ceny v reštauračnom stravovaní vplyvom inflácie. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Ceny jedál podľa rezortu vzrástli v januári o sedem percent oproti základni, ktorú ministerstvo naposledy použilo na určenie sumy stravného.

Tým bola splnená zákonná podmienka pre zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

Stravné a pracovná cesta

Príslušným opatrením sa suma stravného od 1. júna zvyšuje pri trvaní pracovnej cesty od 5 hodín až 12 hodín zo 6,80 eura na 7,30 eura. Ak pracovná cesta trvá 12 hodín až 18 hodín, pôjde o nárast z 10,10 eura na 10,90 eura a nad 18 hodín trvania z 15,30 eura na 16,40 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % zo sumy stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín.

Pri sume stravného 7,30 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura. Zákonník práce určuje iba minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie