• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Minimálna hodnota gastrolístka sa zvyšuje, štátni zamestnanci si prilepšia o niečo viac

Minimálna hodnota gastrolístka sa zvyšuje, štátni zamestnanci si prilepšia o niečo viac

Sumy stravného pri pracovných cestách naposledy vzrástli od 1.

29.9.2023 (SITA.sk) - Sumy stravného pre státisíce zamestnancov sa od začiatku októbra opäť zvýšia. Ministerstvo práce tak reaguje na rastúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní.

Už v júni totiž dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní hodnotu 105,8, čo predstavuje zvýšenie o 5,8 percentuálneho bodu oproti základni.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky

Minimálna hodnota stravovacej poukážky stúpne zo súčasnej sumy 5,48 eura na 5,85 eura. Tá je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín.


Pri sume stravného 7,80 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,85 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku aj vo vyššej hodnote.

Najnižší možný príspevok zamestnávateľa na stravovaciu poukážku alebo minimálny príspevok zamestnávateľa na finančný príspevok na stravovanie zamestnancovi sa zvýši z doterajších 3,02 eura na 3,22 eura, teda o 20 centov.


Za 230 pracovných zmien ročne tak zamestnancovi v súkromnej sfére stúpne minimálny príspevok o 46 eur. V prípade štátnych zamestnancov pritom pôjde o nárast z doterajších 3,57 eura na 3,81 eura, teda o 24 centov.

Finančný príspevok zamestnávateľa

Za 230 pracovných zmien ročne štátnemu zamestnancovi stúpne minimálny príspevok o 55,20 eura. Podľa Zákonníka práce totiž finančný príspevok zamestnávateľa na stravu zamestnanca tvorí najmenej 55 percent z hodnoty stravovacej poukážky.

Podľa zákona o štátnej službe však služobný úrad prispieva štátnemu zamestnancovi finančným príspevkom na stravu vo výške aspoň 65 percent z hodnoty gastrolístka.


Opatrením rezortu práce sa suma stravného pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zvýši zo 7,30 eura na 7,80 eura, nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 10,90 eura na 11,60 eura a nad 18 hodín trvania pracovnej cesty zo 16,40 eura na 17,40 eura.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie