• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Mimovládka nechala preveriť tender na mýtny systém. Existujú podozrenia, že diaľničiari šafária s verejnými financiami

Mimovládka nechala preveriť tender na mýtny systém. Existujú podozrenia, že diaľničiari šafária s verejnými financiami

Domnievame sa, že NDS nekonala ako dobrý hospodár a máme podozrenie, že zaplatila už dvakrát za to isté

Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital s právnou podporou advokátskej kancelárie AGM Partners vo štvrtok podali v súvislosti s mýtnym systémom a novým tendrom podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ).

Ako informovali, žiadajú preveriť, či Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) pri nakupovaní IT služieb nemíňa peniaze v rozpore so zákonom a princípmi hospodárnosti.

Opakované platby za dodané služby

„Máme podozrenie, že časť systému si NDS objednáva a platí opakovane,“ uviedla Xénia Makarová z Nadácia Zastavme korupciu. Ide konkrétne o Európsku elektronickú mýtnu službu (EETS), ktorá má prepojiť slovenský mýtny systém s ostatnými diaľničnými systémami v rámci Európy.

Podľa nadácie s dodaním EETS počítala už pôvodná zmluva so súčasným dodávateľom mýta, spoločnosťou SkyToll, a. s. NDS si službu napriek tomu objednala tento rok cez dodatok za vyše 11 miliónov eur opäť od SkyTollu.

„Domnievame sa, že NDS nekonala ako dobrý hospodár a máme podozrenie, že zaplatila už dvakrát za to isté,“ upozornila Makarová.

Nehospodárne míňanie peňazí

NDS podľa mimovládok do tretice to isté nakupuje cez nový tender na mýtny systém, ktorý má štátu zabezpečiť výber poplatkov za diaľnice na najbližšie roky.


Verejnú súťaž diaľničiari už vyhodnotili, predbežným víťazom sa stal CzechToll, s. r.o., prevádzkovateľ mýta v Česku a spriaznená firma SkyToll-u. CzechToll uspel najmä vďaka nízkej cene.

„Požiadavky na EETS v novom tendri vnímame ako duplicitné. Práve priame zadanie na EETS vo forme dodatku k zmluve so SkyToll-om môže pomerne výrazným spôsobom zvýhodňovať SkyToll a jeho spriaznené subjekty v novom mýtnom tendri oproti konkurencii. Negatívne vnímame teda aj zneužitie inštitútu dodatkovania existujúcej zmluvy,“ poznamenal Peter Kulich zo Slovensko.Digital.

Výsledky aj podmienky tendra v súčasnosti NDS prehodnocuje, Úrad pre verejné obstarávanie v ňom totiž zistil pochybenia. Aj na tieto pochybenia od začiatku upozorňovali mimovládne organizácie.


Od prípadnej kontroly NKÚ si sľubujú, že preverí hospodárenie štátnej firmy pri mýtnom systéme, ktorý podľa mimovládok dlhodobo sprevádzajú podozrenia z predraženia a klientelizmu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie