Poslanci za Progresívne Slovensko zdôraznili, že minister musí svoje rozhodnutia vysvetľovať.
Mimoriadne zasadnutie ústavnoprávneho výboru koalícia neumožnila, Susko mal na ňom vysvetľovať svoje rozhodnutia
5.9.2024 (SITA.sk) - Koaliční poslanci neumožnili otvoriť mimoriadne zasadnutie ústavnoprávneho výboru.
Informovali o tom členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR za Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková a Branislav Vančo s tým, že to považujú za mimoriadne arogantné voči verejnosti, ktorá má právo na to, aby minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) vysvetľoval svoje rozhodnutia.
Hrdinovia na videách
„Susko a ďalší vládni predstavitelia sú veľkými hrdinami, keď hovoria na videách alebo na tlačových konferenciách. Keď sa však majú za svoje skutky zodpovedať pred výborom, zabezpečia, aby výbor nebol uznášaniaschopný," vyhlásila Plaváková.
Poslanci za PS zdôraznili, že minister musí svoje rozhodnutia vysvetľovať.
Prepustenie Kováčika
„Mal ozrejmiť, prečo rozhodol o prepustení odsúdeného korupčníka a bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten bol medzitým uznaný za vinného aj v druhom korupčnom prípade, čo by už malo ministra Suska viesť k vážnemu zváženiu svojho odstúpenia," uviedli poslanci s tým, že návrh na odvolanie ministra podali, pričom rokovať by sa o ňom malo na septembrovej schôdzi parlamentu.
„Ministra dovtedy vyzývame, aby zrušil svoje rozhodnutie, v dôsledku ktorého je Kováčik na slobode. Niet žiadneho dôvodu, aby mal usvedčený korupčník takéto špeciálne zaobchádzanie," uzavreli poslanci.
Najčítanejšia najnovšia správa
Španieli nechcú masový turizmus, až tretina obyvateľov sa sťažuje na príliš veľa zahraničných návštevníkov
16.9.2024 (SITA.sk) - Tretina ľudí v Španielsku tvrdí, že ich miestna oblasť má príliš veľa medzinárodných návštevníkov. Ako referuje web The Guardian, vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorý zistil, že väčšina ľudí na kontinente nechce nadmerný turizmus.
Na problém masového turizmu upozorňujú viaceré európske lokality ako Benátky, Barcelona, Santorini či Kanárske ostrovy.
Negatívny názor na zahraničných návštevníkov
Prieskum v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve zistil, že Španielsko je krajinou, ktorá tento problém pociťuje najviac, pričom 32 % respondentov uviedlo, že v ich oblasti je teraz príliš veľa zahraničných cestujúcich. Približne 28 % ľudí v Španielsku tiež prejavilo negatívny názor na zahraničných návštevníkov.
Pre porovnanie, vo Francúzsku 18 % opýtaných ľudí uviedlo, že majú pocit, že tam, kde žijú, je príliš veľa medzinárodných turistov a 16 % uviedlo, že majú zlú mienku o zahraničných návštevníkoch. Zodpovedajúce čísla v Taliansku boli 16 % a 11 % a v Nemecku to bolo 13 % a 14 %.
Krátkodobé dovolenkové prenájmy
Pripisujú mu to, že preň existuje menej možností bývania pre miestnych a "nafukuje" to výšku nájomného a ceny nehnuteľností na takú úroveň, akú si mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť.
Prieskum ukázal, že viac ako tretina Španielov (37 %) mala pocit, že sektor krátkodobých dovolenkových prenájmov prináša viac škody ako úžitku a 45 % uviedlo, že má naň negatívny názor.
V Spojenom kráľovstve malo 33 % negatívny názor na tento sektor, nasledovalo 30 % v Taliansku, 28 % vo Francúzsku, 24 % v Dánsku a 21 % v Nemecku. Názory na hotelový priemysel však boli vo všetkých skúmaných krajinách veľmi priaznivé - pohybovali sa od 69 % do 73 %.