• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Mikulec sa ohradil voči fabuláciám strany Smer-SD. NAKA a inšpekčná služba vždy konali slobodne, tvrdí

Mikulec sa ohradil voči fabuláciám strany Smer-SD. NAKA a inšpekčná služba vždy konali slobodne, tvrdí

Predseda strany Smer-SD Robert Fico na tlačovej besede uviedol, že Roman Mikulec je na čele „zločineckej skupiny“ tvorenej vyšetrovateľmi NAKA a prokurátormi ÚŠP.

12.2.2022 (Webnoviny.sk) - Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa ohradzuje voči fabuláciám, ktoré odzneli na tlačovke strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Zdôraznil, že nikdy nezasahoval do činnosti orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a Národná kriminálna agentúra (NAKA) a Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vždy konali a budú konať slobodne. Reakciu ministra vnútra poskytol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

„Žiadna organizačná zložka nebola cielene usmerňovaná. Všetky informácie, ktoré som obdržal ako ich oprávnený prijímateľ som bez komentárov okamžite odstupoval kompetentným útvarom,“ napísal s tým, že nikdy nepožadoval od OČTK informácie, na ktoré nemal zákonný nárok.

Jednému odvolávaniu už čelil

Šéf rezortu vnútra zároveň doplnil, že pre svoj postoj nezasahovať do trestných vecí bol dokonca odvolávaný v parlamente z dôvodu, že nevie, čo sa mu v rezorte deje.

„Neprislúcha mi hodnotiť rozhodnutia vrcholných orgánov prokuratúry alebo súdov. Na rozdiel od pána Fica verím, že až súdy rozhodnú o zákonnosti vyšetrovaní vedených na NAKA, ako aj na ÚIS,“ skonštatoval Mikulec.

Santusová nemôže byť obeťou

Zároveň sa pýta, ako môže byť vyšetrovateľka Diana Santusová obeťou, ako tvrdia poslanci strany Smer-SD, keď je dodnes vyšetrovateľkou ÚIS.

„Dokonca aj po tom, ako mesiace odmietala vyšetrenie na polygrafe na KEÚ PZ (Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru – pozn. SITA) po tom, čo sama prejavila snahu najskôr odísť zo svojho postu a potom sa opäť vrátiť? Ministerstvo vnútra sa vo vzťahu k vyšetrovateľke Santusovej správalo korektne, čo zjavne neplatí z jej strany,“ pokračoval minister.

Mikulec stretnutie s prokurátormi poprel

Mikulec poprel informácie, že by sa 19. júla 2021 zúčastnil na stretnutí na pôde Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ani na žiadnom inom mieste so žiadnymi prokurátormi. Uvedené potvrdilo aj verejné vyjadrenie ÚŠP, ktoré sa odvoláva aj na Úrad na ochranu ústavných činiteľov.

„Tohto dňa však boli ministrovi vnútra oficiálnou cestou zaslané z ÚŠP pre služobnú potrebu informácie, týkajúce sa podozrenia z nezákonného postupu špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby,“ citoval Mikulec vyjadrenie ÚŠP.

Na záver uviedol, že dôvodom jeho návštevy na ÚŠP 16. júla 2021 bolo zabezpečenie ochrany pre špeciálneho prokurátora.

SMER-SD podá návrh na odvolanie

Strana Smer-SD plánuje v pondelok 14. februára podať návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca z funkcie. Informoval o tom predseda strany Smer-SD Robert Fico na tlačovej besede v piatok 11. februára.

Podľa Fica je Mikulec na čele „zločineckej skupiny“ tvorenej vyšetrovateľmi NAKA a prokurátormi ÚŠP.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie