• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Mikulec kritizuje Santusovú, vyšetrovanie medializovaných káuz prenáša do politickej roviny

Mikulec kritizuje Santusovú, vyšetrovanie medializovaných káuz prenáša do politickej roviny

Vyšetrovateľka sa podľa ministra obracia na politikov namiesto toho, aby využila na to určený postup a obrátila sa na nadriadeného.

11.8.2021 (Webnoviny.sk) - Je mimoriadne zarážajúce, že vyšetrovateľka policajnej inšpekcie Diana Santusová prenáša záležitosti vyšetrovania medializovaných trestných káuz do politickej roviny a píše politikom namiesto toho, aby prispela k objasneniu celej situácie svojou súčinnosťou v rámci interných postupov.

V reakcii na otvorený list Santusovej adresovaný viacerým politikom to skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa neho nie je prípustné, aby policajt obchádzal svojich nadriadených a takýmto spôsobom spochybňoval vedenie rezortu vnútra a Policajného zboru.

Vyšetrovatelia sú napádaní mediálne

„Pani Santusová sa obracia na politikov namiesto toho, aby využila na to určený postup a obrátila sa na nadriadeného. Zásadne sa ohradzujem voči tvrdeniam pani Santusovej, ktorá hovorí, že robím rozdiely v zabezpečení jednotlivých tímov, je to nielen lož, ale aj mimoriadna drzosť," povedal Mikulec s tým, že tím, ktorého bola Santusová vedúcou, zriaďoval ešte bývalý riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó a to aj s adekvátnym zabezpečením.

Vyšetrovatelia špecializovaných tímov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sú podľa ministra dlhodobo v ostro sledovaných prípadoch napádaní mediálne aj politicky. Napriek tomu, vždy postupovali v zmysle trestného poriadku, nikdy sa neuchýlili k medializácii informácií a nehľadali politickú pomoc a podporu.

„Jedna strana neinformuje politikov, nesťažuje sa a druhá strana zase koná presne opačne. Napriek tomu, že by mala ísť vysvetliť informácie a vyvrátiť pochybnosti," vyhlásil Mikulec.

Postupy vyvolali otázniky

Dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Scholtz v tejto súvislosti odmietol tvrdenia o nasadení obrazovo-zvukových prostriedkov na sledovanie vyšetrovateľky Santusovej.

„Vzhľadom na to, že postupy vyšetrovateľky vyvolali množstvo otáznikov v rovine zákonnosti a dodržiavania interných postupov dočasne povereným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby, bol prijatý súbor opatrení vrátane osobného pohovoru a žiadosti o vyšetrenie na polygrafe (detektor lži, pozn. SITA). Všetky informácie bude možné komplexne vyhodnotiť až po absolvovaní polygrafu vyšetrovateľkou Santusovou," povedal.

Dodal, že doteraz sa tak neudialo z dôvodu prekážok na jej strane.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie