• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Mikulec je kšeftár, podvodník a zločinec. Podľa Fica dohadzuje štátne zákazky „svojim ľuďom“ (video)

Mikulec je kšeftár, podvodník a zločinec. Podľa Fica dohadzuje štátne zákazky „svojim ľuďom“ (video)

Minister vnútra Mikulec má podľa predsedu Smeru-SD vážny problém, keď koaliční partneri hovoria, že ho nebudú obhajovať.

25.3.2022 (Webnoviny.sk) - Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je „kšeftár, podvodník a zločinec“ a najlepšie riešenie pre Slovensko bude, keď odíde z funkcie. Na tlačovej besede to vyhlásil predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

Typický stranícky klientelizmus

Podľa šéfa Smeru musí Mikulec skončiť, pretože rezort vnútra podpísal rámcovú zmluvu za 2,5 milióna eur s firmou Dustream production. Tá má zabezpečiť manažment procesu evidencie, transportu a starostlivosti o utečencov.

„Toto je typický stranícky klientelizmus ako vyšitý. Toto je prípad, kde je preukázateľné prepojenie firiem na predsedu vlády Hegera, alebo keď poskytovali služby OĽaNO,“ povedal šéf Smeru-SD.

Podľa neho išlo vďaka vyhlásenej mimoriadnej situácii o priame zadávanie zákaziek, „vyhadzovanie peňazí do luftu“ a „osobný kšeft“ ministra vnútra.

Najodvolávanejší minister

Predseda Smeru-SD uviedol, že minister Mikulec má vážny problém, keď koaliční partneri hovoria, že ho nebudú obhajovať a že budúcnosť ministra je v rukách premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Fico dodal, že je veľmi zvedavý, kto z koalície bude Mikulca ochraňovať.

Parlament má na budúci týždeň v stredu na mimoriadnej schôdzi odvolávať Mikulca na návrh Smeru-SD. Dôvodom sú zmluvy štátu pre firmy, ktoré riešia manažment utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Mikulec čelil odvolávaniu v parlamente naposledy minulý mesiac vo februári.

Smer-SD sa nevzdáva a opäť sa pokúsi odvolať Mikulca, vraj nedokáže riadiť utečeneckú krízu

Poslanci strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) opätovne predložili do parlamentu návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OľaNO) z funkcie. Okrem 27 poslancov strany Smer-SD sa pod návrh podpísali aj traja nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor strany.

Smer-SD návrh na odvolanie odôvodňuje tým, že Mikulec kriticky nezvláda riadenie utečeneckej krízy, ktorú spôsobil vojenský konflikt na Ukrajine.


„Minister vnútra niekoľkokrát opakoval, že Slovensko je na prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny pripravené a štát má situáciu pod kontrolou. Skutočnosť však bola taká, že štát v koordinácii a riadení utečeneckej krízy kriticky zlyhal, pričom všetku dôležitú prácu odvádzali bežní ľudia, dobrovoľníci a samosprávy,“ uvádza strana v stanovisku.


Schôdza o odvolávaní ministra musí byť podľa zákona predsedom Národnej rady SR zvolaná do siedmich dní.

Smer-SD plánuje ďalší veľký protest a Fico by rád odvolal aj viacerých ministrov

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) uvažuje nad zvolaním veľkého protestného zhromaždenia.


Na tlačovej besede to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico po tom, čo parlament neschválil program mimoriadnej schôdze k vážnym sociálnym dopadom, ktoré sa týkajú nežiadúceho vývoja cien potravín a základných potravinových komodít.


Zhromaždenie bude podľa šéfa Smeru-SD nasmerované „proti vojnovým štváčom, ako Čaputová, Heger, Korčok a ďalší" a tiež proti zdražovaniu a pokusom vlády zastaviť dodávky ruského plynu a ropy na Slovensko.

Nasledovať by malo odvolávanie

Fico pripustil, že môže nasledovať aj odvolávanie ministrov na mimoriadnej schôdzi, kde by predstavili svoje návrhy proti zdražovaniu.


Povedal, že Smer-SD sa bude orientovať na ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO). „V krátkom čase padne rozhodnutie,“ poznamenal.

Pôjdu hlavne po Mikulcovi

Podľa Fica Smer-SD „pôjde“ v prvom rade po Mikulcovi za „škandalózne zmluvy“ v súvislosti s prechodom utečencov cez územie SR. Fico upozornil, že sa zneužíva mimoriadna situácia a zákazky dostávajú priamym zadaním firmy, ktoré nemajú kapacity a skúsenosti na to, čo majú zabezpečiť.

Vláda na čele s OĽaNO panuje už dva roky, premiér Heger sa pochválil úspechmi

Doterajšie dva roky vládnutia boli najnáročnejšie v novodobej histórii Slovenska. Ďalšie volebné obdobie bude kľúčové v tom, či sa vrátime späť k vláde korupcie a úpadku, alebo pôjdeme naďalej dopredu. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Práve v pondelok uplynuli dva roky, odkedy prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) zloženú zo strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita a Za ľudí. Vlani na jar Matoviča nahradil na čele vlády Heger.

Pozitívne zmeny a reformy

Premiér vyhlásil, že počas pandémie koronavírusu sa vláda snažila priniesť prvé pozitívne zmeny, či už v podobe legislatívnych opatrení alebo reforiem. Európskej komisii medzi prvými krajinami odovzdala Plán obnovy a odolnosti SR.

„Podarilo sa nám po vyše 12-ročnom reformnom bezvetrí presadiť kľúčové reformy v oblasti zdravotníctva, reformu optimalizácie siete nemocníc a reformou národných parkov sme povýšili ochranu našej cennej prírody. Ako antikorupčná vláda sme rozviazali orgánom činným v trestnom konaní ruky, postavili sa za poctivých vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí priniesli prvé výsledky v očiste Slovenska od skorumpovanej chobotnice," vyhlásil premiér Heger.

Prijímanie zodpovedných rozhodnutí

Doplnil, že teraz sa čelí vojne na Ukrajine. Podľa neho možno vláda nesplnila očakávania všetkých občanov, ale rozhodne stojí na strane dobra a prijíma zodpovedné rozhodnutia.

„Popritom všetkom zvádzame však jeden z najnáročnejších zápasov, a to zápas o charakter Slovenska. V sieti konšpirácií a zloby, ktoré chrlia naši opoziční lídri, len aby sa vrátili ku korytu a zmarili všetko dobré, čo sme na Slovensku zaviedli," povedal premiér s tým, že ľudia na Slovensku chcú žiť v modernej, zdravej, vzdelanej demokratickej a prosperujúcej krajine.


„Pre vás tento boj nikdy nevzdáme a budeme naďalej pokračovať v ceste, ktorou sme sa rozhodli ísť. Tá cesta má síce veľa nástrah a skratiek vedúcich do slepých uličiek, ale my sa nenecháme odstrašiť, ani vybočiť," dodal predseda vlády.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie